Logo Niedar w krainie lodu i ognia !

Zaledwie i …aż  – ok 2600  km w linii prostej od Niedar, wciąż jednak w Europie,  znajduje się kraina  w której od zawsze  lód walczy z ogniem i na odwrót …. . Oto   miejsce w którym przez większą część  roku jest panują ciemności   a latem słońce…. nie zachodzi  nawet w nocy. Panuje tu nieustanny pogodowy kalejdoskop: deszcz słońce śnieg, silny  wiatr i o tej porze roku,  raczej przenikliwe  zimno ….  Siadasz więc  by napić się czegoś ciepłego a za oknem w naturalnym basenie ogrzewanym wodą termalną sporo gości kawiarnianych między jedna kawą a drugą  zażywa  ciepłej kąpieli:

Jesteśmy w Islandii ! Krajobraz  niby monotonny ale co rusz zaskakuje:

Mostek ….. niepozorny na pierwszy rzut oka a  właśnie tu,  wcale nie symbolicznie lecz całkiem fizycznie  stykają się dwie ogromne  płyty tektoniczne:  Płyta Euroazjatycka i Płyta Amerykańska !

Na tej wulkaniczno-lodowcowej wyspie  będziesz pod wrażeniem niesłychanie licznych:

ogromnych

  a także wysokich wodospadów:

na które można wejść …po schodach:

Lodowce działają jak pryzmaty – dzięki czemu lód przybiera różne barwy acz trudno je uchwycić obiektywem aparatu:

a zorze polarne przyciągają specjalnych foto  łowców:

Oto dla odmiany  jedna z najsłynniejszych plaż – na takiej nasze logo jeszcze się nie wylegiwało 🙂

Plaża czarna – chętnie odwiedzana przez turystów:

między innymi dlatego iż można z niej sfotografować ….. wieloryby nawet dwa  i za darmo – bowiem wycieczka specjalnym  stateczkiem na fotografowanie tych ssaków to okazuje się dla nas  koszt  wyższy niż cena biletu samolotowego do Islandii

Jesteśmy w krainie wielopostaciowej wody. Wkładasz rękę do strumienia a w nim płynie ciepła woda ….ale  uważaj nie z każdym strumieniem jest to możliwe – spójrz na tabliczkę informującą iż w przepływającym za linką strumieniu woda może mieć temperaturę  od 80 do 100 stopni C !

No i w końcu sztandarowy  element krajobrazu Islandii – gejzer:

 

 

Gdy pijesz tu  wodę z kranu –  jest oczywiście idealnie czysta…. ale niestety daje się wyczuć zapach siarkowodoru, do którego Islandczycy się już przyzwyczaili i dziwi ich kupowanie wody w butelkach bynajmniej nie dlatego iż kosztuje ona ok 12 zł. Sic !Najsmaczniejsza wydaje się być woda pita /można jej też nabrać do butelki za darmo  😊/  z kranu na lotnisku –  jak informuje tabliczka jest to woda płynąca bezpośrednio z ….lodowcaSkoro już o cenach Wełniany sweter z wełny islandzkich owiec kupisz na miejscu  za drobne 600 zł. itr benzyny za  ok 8 zł  Uwaga ! Na stacji nie zatankujesz za gotówkę !   Aby zatankować z dystrybutora trzeba mieć kartę kredytową i zaznaczyć czy tankujesz do pełna czy za określoną kwotę.

a skoro  przenieśliśmy się już do  industrialnej rzeczywistości  i z dala od przyrodniczych ciekawostek  na zakończenie  fotka z Reykiaviku – kościół o bardzo oryginalnej, by nie rzec kosmicznej architektonicznejbryle:

 

Leave a Comment