Absolutnie wyjątkowe emanacje Niedariańskie

Od początku bieżącego  roku. W trzech kolejnych. Nieco zawoalowanych odsłonach. Pod wspólnym anglojęzycznym  mianownikiem:” Made in Niedary”.  Prezentowaliśmy mini fotorelacje.  Z małej niedariańskiej pracowni rzemiosła artystycznego. Tamże w wyspecjalizowanym  warsztacie. Basia i Lutek z Wesołej. Dzisiaj możemy to już ujawnić.   Pieczołowicie, od podstaw, odtwarzali  jedno z  dzieł anonimowego XVI wiecznego  włoskiego rzemieślnika,  zajmującego się ponad 500 lat temu, niezwykle  kunsztownym  –  zdobieniem ram do współczesnych mu obrazów:

Pierwowzór rekonstruowanej  ramy znajduje się we florenckim kościele Santa Croce.  Zdobi on tamże obraz:  „Zesłanie Ducha Świętego” pędzla Giorgio Vasariego. Te,  jakże unikalne w swoim wymiarze prace  odtworzeniowe  odbywały w konsultacji z pracownikami Muzeum Narodowego  z Wrocławia: Ewą Houszką  i Markiem Pierzchałą. Podstawową ramę drewnianą  do naniesienia zaplanowanych zdobień wykonał Mistrz Stolarski:  Szymon Kukla. Ostatecznie ok. miesiąc temu.  Gotowa  reprodukcja ramy, opuściła Niedary by odbyć podróż do… Muzeum Narodowego we Wrocławiu:

Wraz z ramą trafiamy do sali ekspozycyjnej w której na ścianie wisi obraz będący jednym z najznakomitszych dzieł okresu niderlandzkiego manieryzmu. Obraz w 1952 r.  wyszedł spod pędzla  Abrahama Bloemaerta i przedstawia  autorską  wizję jednego z   „Mitów  Apollińskich”.

To już ostatnie chwile kiedy widzimy obraz oprawiony w dotychczasową ramę,  surową ascetyczną o  raczej współczesnej stylistyce.

Jeszcze  „chwila prawdy”. Ostatnie kontrolne pomiary. Tu nie może być mowy o najdrobniejszej pomyłce. Mity Apolińskie muszą idealnie wpasować się w ramę  przywiezioną z Niedar

  Obraz po ponad 500 latach zostaje umieszczone w nowej ramie!

Oto pierwszy,  nomen omen historyczny moment prezentacji dzieła  już w nowych ramach:

„Finis coronat opus”  – koniec wieńczy dzieło:

Za nim wybierzesz się do muzeum,  aby skonfrontować rzeczywistość z niniejszym opisem. Poznaj  dramatyczną osnowę dzieła: Abrahama Bloemaerta.  Polecamy spotkanie z historykiem sztuki, muzykologiem,  przyrodnikiem, podróżnikiem – człowiekiem renesansu: Michałem Antonim Pieczką z Działu Edukacji Muzeum Narodowego z Wrocławia:

https://www.youtube.com/watch?v=1nwxowAvT04

 Autorami fotografii wykonanych na terenie Muzeum Narodowego są: M. Lorek oraz W. Rogowicz.

Wkrótce na koncie FB Niedariańskiego Klubu Seniora, pojawi się bezpośredni   link do tego wydarzenia  opisanego na  FB Muzeum Narodowego we Wrocławiu  i więcej szczegółów na temat  tej unikalnej zamiany ram na geograficznej osi Florencja-Niedary-Wrocław. Zamiany, której historia dokonywała się przez ponad 500 lat !

Post Scriptum:

Na zebraniu Niedariańskiego Kluby Seniora  w dniu  29 III 2023 Basia i Lutek z Wesołej.  W głosowaniu jawnym.  Jednogłośnie zostali nominowani  do nagrody Niedariańskich Storczyków 2023. Przypomnę  jedynego takiego wyróżnienia za pośrednictwem którego   społeczność Niedariańskich Seniorów wyróżnia m.in.  absolutnie wyjątkowe wydarzenia i działania podejmowane w Niedarach a emanujące daleko poza  ich granice.

 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz