Błotniak zbożowy (Circus cyaneus) drapieżnik z Kocich Gór

Inaugurujemy podkategorię: ptaki drapieżne Kocich Gór i okolic:

  Błotniak zbożowy (Circus cyaneus) z rodziny jastęrzębiowatych –  w locie.

Fotka obok autorstwa lek. wet. Bogusława Rubaszewskiego.

Jeśli masz swoje zdjęcia autorskie ptaków, wykonane w   Kocich Górach lub najbliższych im okolicach   –  przyślij je nam – dołącz do grupki zapaleńców, którzy postanowili stworzyć amatorski Atlas Ptaków Kocich Gór i okolic.

Notka encyklopedyczna:

Błotniak zbożowy (Circus cyaneus) – duży wędrowny ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych (Accipitridae), który na zimę z reguły wraca w ciepłe okolice basenu Morza Śródziemnego. Sporadycznie, z reguły samce – pozostają. W Polsce objęty ścisłą ochroną gatunkową. Bardzo rzadko odnotowuje się lęgi tych ptaków – max kilkadziesiąt par. Nomen omen zakładanie gniazd w zbożach to bardzo rzadkie przypadki u tego gatunku.

Samica_blotniak_zbozowyNajczęściej występuje na Pomorzu Zachodnim, w Wielkopolsce i Dolinie Dolnej Odry skąd sporadycznie zapuszcza się w Kocie Góry. Rozpiętość skrzydeł do 1,1 metra długość ciała /od dzioba do ogona włącznie/ do 0,5 metra, waga do ok 0,7 kg. U obu płci biały kuper, ze względu na kontrast szczególnie dobrze widoczny u samicy w locie. Na głowie występują charakterystyczne szlary. skrajne lotki czarne. Trudno odróżnić samicę Błotniaka zbożowego od innych błotniaków.

Gniazdo zwykle na ziemi w gęstej roślinności – bardzo rzadko w zbożu, buduje…. samica, która raz w roku zwykle w maju składa do 6 jaj , na których wysiaduje przez ok miesiąc dokarmiana przez samca. Podstawa menu Błotniaka to ptaki wróblowate np. świergotki łąkowe, skowronki, potrzosy, szpaki i piecuszki, zimą są małe ssaki, szczególnie norniki. Najczęściej poluje w trakcie wolnego patrolowego lotu na niskiej wysokości i nagle spada na ofiarę.

Sam pada łupem innych drapieżców najczęściej  lisów i człowieka – odstrzał, obniżanie poziomu wody na torfowiskach zmiana częstości i długości zalewów w dolinach rzecznych, osuszanie śródpolnych zbiorników wodnych i bagnisk….

Zainteresowanych szczegółowymi informacjami – zapraszamy na :https://pl.wikipedia.org/wiki/B%C5%82otniak_zbo%C5%BCowy

Dodaj komentarz