Czarnogóra pokonana i …..zdobyta –   także przez logo Niedar

Sukcesom  sportowym  niedariańskich drużyn piłkarskich  towarzyszyła zawsze pozytywna energia dopingu fokusowana na  naszej  narodowej  reprezentacji, więc  nie sposób pominąć w kronice Niedar faktu iż w niedzielnym meczu 8 X,   na Stadionie Narodowym w Warszawie reprezentacja Polski w piłkę nożną  pokonała reprezentację  Czarnogóry 4:2  i tym samym po 12/letniej przerwie narodowy  Team powrócił  do grona  najlepszych na świecie !

Część naszego Zespołu, www.niedary.pl  podbijała  Czarnogórę  w lipcu na swój  turystyczny sposób z logo Niedar „pod ręką”.

Tu odnajdziesz pierwszą  relację:

https://niedary.pl/logo-niedar-plazuje-korespondencja-wlasna-czarnogory/

ale Czarnogóra to nie tylko jedna z  fenomenalnie  najdłuższych  nad  wyjątkowo poszarpanym skalistym wybrzeżem Adriatyku  plaż;  /Beczicza – zapis fonetyczny/  czy  słynna wyspa milionerów powstała na terenie dawnej biednej osady rybackiej,   ale  nie mniej zanana Boka Kotorska czyli zatoka lub jak  niektórzy mówią nawet że to jedyny na południu Europy fiord !

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nazwa wzięła się od osady, która rozwinęła się w warownię – miasto budowane przez ….wenecjan. Punkt był na tyle strategiczny i idealnie wykorzystujący naturalne  warunki geograficzne, że miasto to jako jedyne w regionie oparło się nawet inwazji tureckiej …. a sama  nazwa Kotor – nam mieszkańcom Kocich Gór  wydaje się być szczególnie  bliska bowiem wywodzi się od…. kotów, których w gmatwaninie drobnych uliczek, mieniących się praktycznie wszystkimi stylami architektonicznymi – szczególnie wieczorami  – spotkasz  dziesiątki. Poniżej autentyczny kot z Kotoru za dnia:

 

 

 

 

 

 

 

I tu kolejna uliczkowa  ciekawostka. My w Niedarach przynajmniej  nieformalnie  nazwaliśmy sobie nasze ulice  – wszystkie a nomen omen  w starej części  Kotoru – mimo tego iż powstały one tak dawno ….  ulice nadal  nie posiadają   swoich nazw /sic/  Nazwy mają jedynie place przy których się zbiegają.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przy jednym z głównych placów  nieopodal głównej bramy miejskiej  stoi słynna wieża zegarowa  zbudowana w XVI wieku wyglądająca jakże unikatowo na tle wypiętrzonych gór:

 

 

 

 

 

 

 

W tym centralnym punkcie miasta /niekoniecznie jedynym / znajduje się autentyczny  średniowieczny  pręgierz.

Koniecznie trzeba odwiedzić także Port w Kotorze  wydaje się mały i ciasny:

 

 

 

 

 

 

 

 

Szczególnie wtedy kiedy z prawdziwym desantem turystów  zawija tam superwycieczkowiec – górujący nad okolicznymi zabudowaniami…. a w kolejce ustawia się kolejny:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dorobek historyczny Kotoru, jego architektura – geniusz tego miejsca sprawiły iż miasto trafiło na światową  listę dziedzictwa UNESCO

Żywe  muzeum pod gołym niebem zwykło się mawiać o takich urokliwych miastach w których  relatywnie mała grupa stałych  mieszkańców toczy swój codzienny żywot rozproszona symbiotycznie  wśród ogromnej rzeszy turystów /przynajmniej w czasie długiego  sezonu/.

Na obrzeżach Kotoru  wrażenie  robi zaciszny cmentarz  z małymi kapliczkami , ocieniony….. palmami, cyprysami

Na koniec ciekawostka z głębi Czarnogóry

Mało kto wie, iż przez Czarnogórę  przepływa rzeka Tara, która jest swojego rodzaju „Wicemistrzynią Świata”, bowiem wyżłobiła ona w skale kanion który pod względem głębokości zajmuje II miejsce na świecie po najsłynniejszym Kanionie Colorado /USA/ ! Niestety nasze logo tam nie dotarło muskając to miejsce o jakieś 150 km.

Może Tobie się to uda – jeśli tak,  zabierz ze sobą nasze Logo – koniecznie  i uzupełnij naszą relację z Czarnogóry.


 

Zostań Turystycznym Ambasadorem Niedar !

Wybierasz się w podróż bliższą, dalszą – choćby nawet do Ludgierzowic.  Zabierz ze sobą logo – namów rodzinę znajomych przyjaciół ! Liczy się każdy kilometr na liczniku naszego logo ! Kiedyś  zliczymy te kilometry, oflagujemy barwami narodowymi krajów które odwiedziło nasze logo…. Kto wie, może w ten nietypowy sposób – wspólnymi siłami  – zafundujemy naszej ikonce symboliczną podróż dookoła świata !

Leave a Comment