Czy pogoda nam dopisze?

Często nie wiemy jaka pogoda szykuje się na najbliższe godziny czy dni, a mamy coś zaplanowane i warto byłoby wiedzieć, czy szykować się na deszcz, mgłę, czy przymrozek. Owszem są dostępne w telewizji i internecie przeróżne prognozy pogody, ale przeważnie dotyczą one pobliskiej Trzebnicy lub jeszcze częściej dość odległego od nas Wrocławia.

Od jakiegoś czasu korzystam z numerycznych prognoz pogody publikowanych przez Uniwersytet Warszawski, ponieważ mają dość dużą sprawdzalność, a w dodatku można ją ustawić na wybraną miejscowość. W naszym przypadku możemy wybrać prognozę dla Zawonii, Niedary są niestety zbyt małe.

Prognoza wygląda trochę niestandardowo, bo zamiast zwyczajowych chmurek i słoneczek mamy dokładne wykresy określające wszystkie podstawowe parametry pogody w skali czasu. Możemy sprawdzić sobie np. o której zacznie padać, jak duże będzie zachmurzenie, jak silny wiatr, itp.  A tak to wygląda:

mapa

Po lewej jest legenda i opisy do poszczególnych wykresów.

Po prawej są już prognozy. Przy każdym wykresie z obu stron jest skala pomiaru, czasem są to 2 różne skale dotyczące różnych zjawisk przedstawionych na jednym diagramie.

Powyżej widzimy prognozę na  dni 27-29.11.2015 (z dokładną podziałką godzinową).

Pierwszy od góry wykres to temperatura „ze słupka rtęci” (czerwona linia) i ta odczuwalna (na niebiesko). Jest też informacja o temperaturze gruntu i temp. punktu rosy.

Kolejny wykres to wilgotność (czerwona linia) i opady (słupki zielone-deszcz, niebieskie-śnieg) oraz możliwe burze. Czyli wg tej prognozy będzie padało w sobotę między 18:00 a 22:00 i w niedzielę przez cały dzień.

Następnie są zobrazowane wahania ciśnienia.

Czwarty diagram dotyczy prędkości wiatru (pokolorowany obszar)  i jego porywów (czerwone kreski), a piąty schemat (taki niski) – kierunku wiatru.

Kolejne 2 wykresy dotyczą zachmurzenia – wysokości i grubości chmur, widzialności oraz możliwości wystąpienia mgieł (żółte słupki na ostatnim schemacie).

Fakt, trzeba się trochę przyzwyczaić do tej formy prezentacji danych, ale żadna prognoza „chmurkowa” nie daje tylu szczegółowych i przydatnych informacji o pogodzie.

Prognozy można wyświetlać w 2 wersjach (wystarczy kliknąć w linki poniżej, są ustawione na Zawonię):

3 dniowa (tu kliknij) – bardziej szczegółowa, dokładna, o wyższej sprawdzalności

3,5 dniowa  (tu kliknij) – mniej danych, słabsza sprawdzalność

Prognozy można też wyświetlić dla dowolnej, trochę większej miejscowość w Polsce oraz tych większych w Europie, a także obejrzeć prognozę falowania Morza Bałtyckiego: link do strony głównej.

 

Życzę dobrej pogody i trzymajcie się ciepło!  🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz