„Dzień Dinozaura”… Witamy naszych gości specjalnych !

Ze szczególną atencją, w loży honorowej Ambasadorów akcji: „Logo Niedar podróżuje” pragnę   dzisiaj oficjalnie powitać kolejną parę naukowców która w swojej pracy badawczej zajmuje się eksploracją szczątków dinozaurów praktycznie   na wszystkich kontynentach świata a w swojej ostatniej naukowej wyprawie w której towarzyszyło im…. logo Niedar, nasi bohaterowie udali się po raz kolejny na … Antarktydę. W lodach Arktyki wyczynem jest już samo przebywanie a co dopiero prowadzenie prac i badań zmierzających do tego aby wyrwać z okowów wiecznej zmarzliny zastygłe w niej tajemnice sięgające prehistorii życia na ziemi.

Szanowni Mieszkańcy Niedar, Drodzy Czytelnicy naszego serwisu oto Państwo:

Prof. dr. Ewa Kopppelhus oraz Prof. dr. Philip J. Curie, których połączyły nie tylko formalne więzy małżeńskie ale także wspólna ogromna pasja do dzisiejszych solenizantów – dinozaurów, pasja dzięki której my przeciętni zjadacze chleba wiemy coraz więcej na temat ewolucji świata ożywionego:

Należy w tym miejscu nadmienić iż powyższe zdjęcie wraz z dedykacjami otrzymaliśmy w oryginale a więc w postaci wydruku na fotograficznym papierze i… tradycyjną pocztą;  co  odręcznym dedykacjom  przydaje  szczególnej wartości.

Na frazę Dzień Dinozaura wyszukiwarka Google podsuwa ponad 24 miliony  wyników wyszukiwania – co świadczy o ogromnej popularności tego wątku prehistorii naszego globu.  Nie ma chyba liczącej się w świecie biblioteki naukowej w której nie odnaleźlibyśmy artykułów lub literatury odwołującej się do opracowań naszych zacnych gości. Światowy rozgłos Prof. dr. Philip J. Curie zawdzięcza licznym odkryciom, z których opisy i wnioski zawarł w ponad 160/ciu artykułach naukowych, 140/tu popularnonaukowych i w 15/tu książkach i wydawnictwach albumowych. Niezliczone  reportaże, programy, relacje wywiady w mediach światowych, wiele państwowych odznaczeń, dopełniają wizerunek tego wyjątkowego  naukowca.

Największym hołdem nauki jaki można sobie wyobrazić, wobec jej wybitnych luminarzy jest upamiętnienie ich dokonań poprzez wprowadzenie do nazwy nowo odkrytej planety, pierwiastka czy np….. dinozaura imienia lub nazwiska jego odkrywcy. Nazwisko Pana profesora jako wiodącego badacza na zawsze trafiło do zasobów światowej skarbnicy wiedzy prehistorycznej i pojawia się w rozszerzeniu łacińskich wielu nazw systematycznych. Na jego cześć nazwano m.in. gatunki dinozaurów: Epichirostenotes curriei i Teratophoneus curriei. Naukowiec specjalizuje się w badaniu migracji, zachowań  stadnych /polowań/ oraz dinozaurami opierzonymi. Ulubione gatunki to teropody, ceratopsy.

Zapraszamy do muzeum dinozaurów:

Poza dorobkiem edycyjnym niewielu naukowców może poszczycić się wymiernym materialnym pomnikiem swojego naukowego dorobku a takowy Profesor Philip J. Curie posiada – jest on bowiem założycielem Muzeum Dinozaurów które w dowód zasług jakie wniósł on do nauki – zostało nazwane jego imieniem. Dzień Dinozaura to wspaniała okazja aby to muzeum wirtualnie odwiedzić – wystarczy kliknąć w poniższy link: https://dinomuseum.ca/

Dedykacji ciąg dalszy.

 Na odwrocie nadesłanego zdjęcia otrzymaliśmy  unikalną odręczną dedykację, która ukazuje w jak niesłychanie trudnych warunkach, zaledwie kilkaset kilometrów od południowego bieguna ziemi na wysokości 4 000 m.n.p.m. a więc w już mocno rozrzedzonej atmosferze,   odbywa się eksploracja antarktycznego stanowiska badawczego. To jest niewyobrażalna skala trudności:

Poniżej tłumaczenie tekstu dedykacji za które dziękujemy Tadeuszowi Plesowiczowi z Uniwersytetu Alberty w Kanadzie:

Pozdrowienia z Antarktydy dla twórców i czytelników strony internetowej niedary.pl. Główny obóz, z którego lataliśmy helikopterem każdego dnia do Mt. Kirkpatick (drugi szczyt od lewej strony na naszej  fotografii) aby zebrać znalezionego dinozaura Crydophosaurus. Lokalizacja to 600 km od południowego bieguna i dinozaura, odkrywka jest na prawie 4000 m. n. p. m. W najcieplejszym letnim dniu w tym rejonie było -21 st. C.


Nasze polskie sukcesy

Prof. Philip J. Curie z wielkim szacunkiem odnosi się do dokonań   paleontologów z Polski /którą odwiedzał już trzykrotnie !/ wymieniając podczas rozmowy nazwiska trzech Pań: Zofii Kielan – Jaworowskiej, Teresy Maryańskiej oraz   Halszki Osmólskiej, które uczestniczyły w Polsko – Mongolskiej ekspedycji, która   odnalazła w 1971 r. szczątki dwóch walczących ze sobą dinozaurów, to było wielkie wydarzenie na skalę światową.


Wrócimy wkrótce  w lody Arktyki nie tylko  aby poznać  bliżej  ten kontynent ale  wskazać możliwość jak można dołączyć do polskiej wyprawy udającej się na biegun południowy /sic !/ – oczywiście koniecznie z naszym logo 🙂

3 komentarze

Dodaj komentarz