Fundusz Sołecki na rok 2016 – uchwalony !

Za  nami piękny  październikowy weekend  a w folderze “Do opublikowania”  – piętrzą się  zaległe do publikacji  materiały…. Zacznę od pieniędzy, których rozdział budzi zawsze  wielkie emocje…

Dokładnie pierwszego dnia jesieni o godzinie 18.30 Sołtys wsi Agata Woloszczuk  otworzyła zebranie, którego zadaniem był podział Funduszu Sołeckiego na nadchodzący rok.

Przypomnę do dyspozycji mieliśmy kwotę: 12 901 zł

Gdyby chcieć zrealizować wszystkie zgłoszone /przed spotkaniem na  naszej stronie www / propozycje,   fundusz musiałby  zamknąć się kwotą  21 674 zł.

Zebranym przyszło więc zmierzyć się z  niełatwym   zadaniem:  usunięcia  z projektu  zadań na ogólną wartość  8 772 zł

Na dodatek,  w  trakcie spotkania,  zostało  zgłoszonych jeszcze kilka  dodatkowych propozycji, między innymi:

Zakup materiałów  eksploatacyjnych  do kosiarki

Zakup drabiny  świetlicowej

Zakup drewna  kominkowego

W podsumowaniu  poniżej  tabela  z zestawieniem wszystkich zgłoszonych wcześniej  propozycji:

Po szczegóły kliknij w poniższy link:

Fundusz_Sołecki_2016_propozycje

Poniżej natomiast  zaprotokółowaliśmy  / dziękuję za excelowską pomoc Ewie ze Spacerowej 🙂 /  jakby ciąg dalszy czyli  merytoryczny przebieg spotkania. Mam nadzieję iż tabela jest klarowna  i można z niej wyczytać dokładnie jakie decyzje zebrani podjęli wobec wszystkich zgłoszonych pod dyskusję punktów.

Po szczegóły kliknij w poniższy link:

Fundusz_Sołecki_2016_Uchwalony

Post Scriptum do e-kroniki Niedar

Zapis protokólarny – przebiegu i wyniku zebrania, którym było ostateczne uchwalenie podziału Funduszu na nadchodzący rok to jedno…. ale dla mnie jako  uczestnika tego spotkania nie mniej istotny  był imponderabilny  demokratyczny duch  zebrania … i  o nim słów kilka dla potomności pozwolę  sobie  zapisać:

Miałem okazję uczestniczyć w zebraniu  dokonującym podziału  Funduszu 2015 ….kolokwialanie rzecz ujmując ujmę to  tak – “dwie różne imprezy”  – a  jedna lepsza od drugiej  ..z oczywistym  wskazaniem na tę ostatnią.

Podział Funduszu 2015 odbył się  z  pobrzmiewającym mi  do dziś  w tle  pytaniem  ….co by tu jeszcze można zakupić/zrobić …?

Widać  jak na dłoni iż podobne przedsięwzięcia powinno się  przygotować – mówić/pisać  o nich, projektować   – konsultować.. nagłaśniać….oswajać się z propozycjami …. odpowiednio wcześniej.

Z opłotkowych  opinii  przed spotkaniem  słyszałem iż będzie “ostra jazda” ! Budżet jest przekroczony  !  Po co nawołujecie jeszcze  do zgłaszania kolejnych propozycji ? – co przypomnę czyniliśmy konsekwentnie w imię zasad powszechnego świadomego i  demokratycznego dokonywania wyborów, praktycznie  do ostatniej chwili….

No i co się okazało !

“Superflua non nocent” –  jak mawiali praojcowie  dzisiejszych rzymian – nadmiar nie szkodzi  …. a w naszym przypadku  wręcz odwrotnie !

Było rzeczowo ze sporym marginesem  swobody do jakichś  emocjonalnych rozstrzygnięć …i  nierzadko zabawnie,  czyli tak jak być powinno w małej  społeczności  cieszącej się demokratycznymi zasadami współistnienia  w środku Europy w XXI wieku…

Nasza  społeczność ewidentnie  krzepnie we wszak  niełatwych  demokratycznych rozstrzygnięciach.  Z areny politycznej mamy  tak wiele złych przykładów jak bardzo nie potrafimy się dogadywać w sprawach ważnych dla Polski. Nie ma dnia abyś nie byli świadkami politycznych kłótni …. praktycznie o wszystko….

a u nas w Niedarach  wbrew temu co na pierwszych stronach medialnych przekazów  pokazaliśmy iż potrafimy się różnić konstruktywnie, rzeczowo i  z pomysłem ! 

Decydujemy coraz sprawniej, potrafimy przewidywać własne słabości / przykład z konkursem na Zapłocie, który nie przeszedł w trosce o to aby kwoty nagród nie  stały się powodem właśnie do eskalacji tych zachowań, których prewencyjnie trzeba  uniknąć.

Decydujemy się w skali Gminy i pewnie Powiatu na przecieranie zupełnie nowych  szlaków, wbrew obawom  / przyjdą i nadadzą nam nowe nazwy ulic/ potrafimy zadecydować iż chcemy postawić na swoim, tworzyć  świadomą i konstruktywną społeczność nie tylko z nazwy. 

Śmiało mogę chyba  napisać iż  nawet jeśli  budżet na 2017  będzie przekroczony choćby  po wielokroć to w oparciu o zdobyte doświadczenia,  damy sobie z nim radę i w tym duchu do udziału w kolejnej przygodzie z demokracją zapraszam tych którzy wahali się  aby przyjść na Zebranie…. aby zjawili się za rok.

Potrafimy w naszych odmiennych  oczekiwaniach  różnić się pięknie  … i wydaje się iż z roku na rok może być w tej kwestii  u nas tylko lepiej.

W ukłonie dla prowadzącej zebranie Sołtys Agaty Woloszczuk  i z osobna dla każdego z  jego uczestników:

Samozwańczy  e- kronikarz  Niedar  /-/Jurek z Wesołej 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Comment