Kanada – Logo w krainie Okanagan cz I

Kraina Okanagan, znana też jako Dolina Okanagan,   położona jest w granicach administracyjnych  prowincji British Columbia,   wokół ciepłego jak na warunki kanadyjskie jeziora o tej samej nazwie. Wiele  nazw wywodzi się tu  z języka Indian zamieszkujących te tereny i czasami  ich wieloznaczność budzi kontrowersje.  Okanagan – może być tłumaczony jako: Rendezvous albo…. Duża Głowa,  co w wolnym tłumaczeniu oznacza… miejsce zamieszkania ludzi o specjalnych zdolnościach i… odwadze.

Naszym przewodnikiem po tych okolicach będzie  urodzony w …. nieodległym Niedarom  Namysłowie:  Irek Ambasador akcji Logo Niedar podróżuje, dziś kanadyjski przedsiębiorca, z wykształcenia m.in. technolog przetwórstwa chemicznego, utytułowany  Mistrz  Kanady w  Karate Kyokushin:

Jezioro Okangan   liczy sobie bagatela: 135 km długości, średnio 76 metrów głębokości  i 4 km szerokości. Rekordowa głębia znajduje się 230 metrów pod powierzchnią jeziora. Dla porównania najgłębsze jezioro w Polsce Hańcza to zaledwie 106 metrów.

Rejon ten  słynie  z suchego i… gorącego klimatu. W okolicach Osoyoos jest jedyna w Kanadzie…, pustynia, co jest niespodzianką  dla ludzi, którzy kojarzą Kanadę z surowym, zimowym klimatem. Jest tu co zwiedzać  ale my trafiliśmy na szczyt uśpionego wulkanu bowiem rozciągają się stad nie tylko wspaniałe  widoki na jezioro i dolinę…..

Ale  znajduje się tu także ciekawostka. Otóż pod obeliskiem na którym Irek sfotografował logo znajduje się…. kapsuła czasu. Została ona wmurowana tutaj 1 lipca 1967 roku z okazji setnej rocznicy istnienia państwa Kanada. Już wtedy zdecydowano, że kapsuła zostanie otwarta a jej zawartość upubliczniona 1 lipca 2067 czyli dokładnie  na 200-lecie Kanady:

Z Jeziorem związane są legendy  a ta najbardziej znana dotyczy tajemniczego zwierzęcia o nazwie  “Ogopogo”, które  na podobieństwo  szkockiego  potwora z Loch Ness ukrywa się w jego toni. Podróżując wokół  jeziora mamy okazję podziwiać na przemian  liczne sady i … winnice. Jezioro osiąga dobra do pływania temperaturę 19 st C. Więcej zdjęć  z tego miejsca na mapie Google zapraszamy do kliknięcia we flagę Niedar pod przyciskiem Logo Niedar podróżuje /vide górne poziome menu strony. Wkrótce kolejne relacje z tej  kontynentalnej kanadyjskiej enklawy naturalnego ciepła.

Dodaj komentarz