Kolejna perła w koronie logo Niedar !

Nessebar to jedno z najstarszych i najchętniej odwiedzanych miast słonecznej Bułgarii ! Zostało założone ponad 3 000 lat temu a więc tak plus minus w okresie w którym datuje się powstanie naszych niedariańskich kurhanów !   Miasto to  bywa nazywane  perłą Morza Czarnego lub bułgarskim Dubrovnikiem, który logo Niedar jak pamiętacie, zaliczyło już wcześniej:https://niedary.pl/logo-niedar-kolejnej-podrozy-korespondencja-wlasna-chorwacji/.

Nessebar to  miasto w którym na głowę  mieszkańca w kontekście historycznym  przypada  najwięcej kościołów

/lub pozostałości po nich/

ok. 40 sakralnych budowli w różnych stylach, na przestrzeni wieków:

Dziś dla odmiany –  najwięcej jest tu  straganów z turystycznymi bibelotami  na metr kwadratowy a tych metrów nie jest tu za wiele….

Stara centralna część miasta do której nie wjedziesz samochodem to  obszar półwyspu o wymiarach zaledwie  850 m x 350 m. Poniżej stalowa makieta półwyspu,

który  połączony jest   wąskim  ok 400 m  przesmykiem z nową  częścią miasta, która płynnie przechodzi w tętniący całodobowo  wakacyjno –  rozrywkowym życiem-  kompleks Słonecznego Brzegu, będący  od  zawsze  jedną ze  sztandarowych wizytówek Bułgarii – poniżej widok od strony morza:

 

Nessebar  to  miasto w którym  woń otwartego morza snuje się labiryntem wąskich uliczek przepojonych aromatem olejku różanego,   wzmocnionym nutą  tradycyjnych bułgarskich przypraw oraz smażonych ryb i ….alg….

Ta ostatnia  nuta bywa powodem skarg turystów – ale mieszkańcy tłumaczą iż tam gdzie żyją algi –  jest gwarancja  idealnie  czystej wody !Dziś na ulicach nie słuchać tu  już  tak często języka polskiego jak w czasach naszych  pierwszych masowych wyjazdów turystyczno-handlowych.  Również niemiecki zdaje się być w odwrocie – na korzyść zdecydowanie – rosyjskiego i coraz powszechniejszego angielskiego. My Polacy, często   jesteśmy tu  witani, właśnie  rosyjskim:  „Dzień Dobry”  a dawny Słoneczny Brzeg czy fonetycznie „Słończiew Brjag”  to dzisiaj Sunny Beach !

W regionie –/ powiecie/ Nessebar, który pod względem ludności odpowiada powiatowi trzebnickiemu – nocleg znajdziesz w jednym z ponad 700 hoteli  lub  ponad 2 000 apartamentów a posilisz się w niejednej z ponad….. 3 500 restauracji !

Historia tego miejsca, jego malownicze położenie i społeczny klimat w którym mieszały się wpływy greckie, tureckie, trackie  sprawiła , iż 1982 Nessebar został umieszczony na Światowej liście dziedzictwa  UNESCO,   co zostało zaakcentowane u bram miasta sporym granitowym obeliskiem:

Nasza fotorelacja zachęciła Cię do odwiedzenia tego miejsca – możesz to zrobić już teraz  wirtualnie klikając w poniższy link:

https://www.youtube.com/watch?v=T_bfv4lzC9w


 

Zostań Turystycznym Ambasadorem Niedar !

Wybierasz się w podróż bliższą, dalszą – choćby nawet do…. Ludgierzowic.  Zabierz ze sobą logo – namów rodzinę znajomych przyjaciół ! Liczy się każdy kilometr na wirtualnym liczniku naszego logo ! Kiedyś  zliczymy te kilometry, oflagujemy barwami narodowymi krajów które odwiedziło nasze logo…. Kto wie, może w ten nietypowy sposób – wspólnymi siłami  – zafundujemy naszej ikonce symboliczną podróż dookoła świata – byłby to bardzo oryginalny i nośny  motyw promocyjny wpisujący się w turystyczną  strategię rozwoju nie tylko Niedar ale i naszej Gminy.

1 Komentarz

Leave a Comment