Kolorowe hydranty – zagadka wyjaśniona

Kolory hydrantów nie mają  znaczenia a przynajmniej  nie one są najważniejsze lecz tabliczki znamionowe z oznaczeniami …no i oczywiście najważniejsza jest  sprawność hydrantów mierzona okresowymi przeglądami co przekłada się na nasze wspólne bezpieczeństwo.
Temat ilustrując swojego maila  fotką, profesjonalnie   naświetlił   nam Tadeusz z Zawoni,  Właściciel zakładu instalatorstwa  – przy okazji Firma godna polecenia – o czym przekonaliśmy się w praktyce:
Hydranty malowane są nie tylko na różne kolory ale także w określone kompozycje. Ten poniżej, inaugurowany z taką nomen omen  “pompą” i owacją na stojąco …. mógłby się wkomponować gdzieś w ulicę Wesołą:
Hydranty występują najczęściej w kolorze czerwonym – Ral 3000 Przepisy nie ograniczają możliwości pomalowania hydrantu na inny kolor musi być tylko zachowanie określonego oznakowania hydrantu !
Zgodnie z § 4 ust.2 pkt.4 lit. b, rozporządzenia w tej sprawie,  właściciele, zarządcy lub użytkownicy budynków oraz placów składowych i wiat, z wyjątkiem budynków mieszkalnych jednorodzinnych, oznakowują, znakami zgodnymi z Polskimi Normami miejsca usytuowania urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic,
Wzór znaku „hydrant zewnętrzny” (czarna, umieszczona między szerokimi czerwonymi pasami duża litera H na białym tle) określa Polska Norma PN-N-01256-4. Znaki bezpieczeństwa, techniczne środki przeciwpożarowe.
Hydranty zewnętrzne powinny być co najmniej raz w roku poddawane przeglądom i konserwacji przez właściciela sieci wodociągowej przeciwpożarowej.

2 komentarze

Dodaj komentarz