Kopalnia Wrocław czyli mega “Summer City” otwarte !

Jednego czego brakuje nam  do pełni niedariańskiego szczęścia –  latem …. to woda …. czysta,  koniecznie w otwartym zbiorniku o takiej powierzchni, która pozwala na przepłynięcie o własnych siłach ….  co najmniej kilkunastu  metrów. Baseny kryte, półotwarte, aquaparki  itp. dobre są….ale  gdy zima posrebrzy ramy okien.

Ponieważ w tym roku nasze rajskie  wyspy będą musiały poczekać do września – postanowiliśmy mocnej rozejrzeć się  w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od Niedar w poszukiwaniu…. letnich kąpielisk.

Na pierwszy rzut,  w miniony weekend,  skusiliśmy się na promocyjne otwarcie : Kopalni Wrocław – nowego kąpieliska – ba co tam kąpieliska !  Pod Wrocławiem niedaleko wsi Paniowice k Szewc na rubieżach naszego powiatu trzebnickiego,  powstało  mówiąc z angielska prawdziwe Summer City czyli letnie miasto,  gotowe na przyjęcie….. wielotysięcznego tłumu gości spragnionych wody, słońca, sportów wodnych itp.

Z Niedar do Paniowic sugerowane są wirtualnie trzy trasy. My wybraliśmy tę przez Trzebnicę do Kryniczna, w Krynicznie na światłach w prawo do Szewc, w  Szewcach w lewo na Wrocław i za  Orlenem w prawo drogą przez przejazd kolejowy.

Na kilkunastu hektarach znajdują się tam:

Dwa kąpieliska z czystą wodą  i  dmuchanym Aquaparkiem.  Boiska do siatkówki plażowej, rowery wodne, kajaki i beach bar:

 • Adres: Kopalnia Wroclaw, Paniowice, ul. Odrzańska 11, 55-120 Oborniki Śląskie
 • Wstęp: planowana cena biletów to ok. 10 zł od osoby na cały dzień

Na kilku sporej wielkości plażach nieskazitelnie czysty zdawałoby się morski piach, woda czysta – ciepła !

2016_07_01_Kopalnia_summer_city (6)

W licznych zatoczkach o zabezpieczonych brzegach, kilkanaście pomostów do plażowania:

2016_07_01_Kopalnia_summer_city (3)

Po wodzie niesie się głos z ogromnej estrady usytuowanej na przeciwległym brzegu…a nad głowami uczestników koncertu powietrzne ewolucje wykonuje grupa paralotniarzy:

2016_07_01_Kopalnia_summer_city (1)

Z estradowej mgły wyłania się – Sarsa Markiewicz – wykonująca jeden ze swoich   największych  przebojów – “Naucz mnie”, który  na portalu You Toube uzyskał blisko 44 miliony odsłon. To   dzięki nim  wykonawczyni  zdobyła   laur  dla najpopularniejszej piosenki roku 2015  !

2016_07_01_Kopalnia_summer_city (9)

Po występach Sarsy i krótkiej przerwie,  na scenę wszedł Feel z Zespołem  a więc już legenda polskiej estrady. Standard : ” Jest już ciemno…”  zabrzmiał szczególnie.

….Summer City – Kopalnię   opuszczaliśmy bardzo późno … i trzeba przyznać iż  nawet w takiej nocnej  scenografii  miejsce, które nie tak dawno było zwykłą  kopalnią  piasku a więc krajobrazem bliższym księżycowemu, dziś  prezentuje się

niczym wakacyjny kurort:

2016_07_01_Kopalnia_summer_city (11)

Jest jedna ogromna wada tego kąpieliska, mianowicie:  odległość – chociaż wciąż w granicach naszego powiatu to jednak nie jest to raczej miejsce na expressowe kąpanko,  lecz na dłuższy,  najlepiej rodzinny i w jak największym gronie znajomych  – pobyt  całodzienny.

Jeśli znasz jakieś kąpielisko w pobliżu Niedar, którego jeszcze nie znamy – daj znać – a zaznaczymy je na naszej  mapie nieariańskich  okolic bliższych lub nieco dalszych …ale tylko nieco dalszych 🙂

Jurek z Wesołej

2 komentarze

 • Janka pisze:

  Hurra optymistom polecam artykuł w Radiu Wrocław http://www.radiowroclaw.pl/articles/view/55681/Kapielisko-Kopalnia-moze-nie-spelniac-norm-bezpieczenstwa
  Ponadto warto poinformować:
  TEMCO przyjęło ponad 1 000 000 ton odpadów (słownie: ponad milion ton odpadów!!!) w 2014r i utopiło w tym kąpielisku; – najbardziej rzetelne źródło informacji – Raport Wojewódzki za rok 2014 dostępny na stronie urzędu marszałkowskiego , łatwo wygooglować wpisując: „umwd Raport Wojewódzki 2014”;. Powszechnie wiadomo, że były to odpady pochodzące z pogłębiania i poszerzania Odry, firma przyjmowała je od Sinohydro i Energopolu. Do TEMCO trafiały te odpady, które nie spełniały wymagań rozporządzenia (przekroczenia metali ciężkich) i nie mogły być lokowane w buforze przeciwpowodziowym na Janówku. Ponadto na stronie inwestora łatwo znaleźć, że podstawową działalnością jest przyjmowanie odpadów

  • Wpis hurraoptymistyczny jeszcze daleko, daleko przed nami 🙂 Oczywiście niekoniecznie na temat Kopalni – jako kąpieliska, gdzie wątpliwości wynikające z przytoczonych faktów ze względu na rozmach przedsięwzięcia pewnikiem wyjaśnią się szybciej, aniżeli się tego spodziewamy. Ludzie jedli ryby z Odry, kąpali się w niej jeszcze na długo przed czyszczeniem dna a powietrze we Wrocławiu niekoniecznie w szczycie grzewczym….szkoda pisać – porozglądajmy się za alternatywnymi i bliższymi Kocim Górom miejscami do letnich kąpieli.

Dodaj komentarz