Kos zwyczajny > Turdus merula

 

W Niedarach i okolicach kosów spotkać można całe mnóstwo …ale czy znasz je od tej strony ?

Oto garść „kosich” ciekawostek ozdobionych fotką wykonaną przez lek. wet. Bogusława Rubaszewskiego.

Na zdjęciu samica kosa ze zdobyczą:

kos_samica

Kos to najbardziej rozpowszechniony w Europie gatunek drozda /ponad 80 milionów par !/  o najciemniejszym upierzeniu.  Kosy, nomen omen dobrze widzą w ciemności i gniazdują blisko ludzkich domostw. Mówi się nawet o populacji kosów miejskich. Osobniki gniazdujące w miastach. wydzielają mniej kortykosteronu aniżeli ich żyjący z dala od miast rówieśnicy. Innymi słowy życie w miastach dla kosów …jest mniej stresujące ! Sprawia to między innymi: sztuczne oświetlenie oraz dostępność pokarmu przez cały rok….

W starożytnym Rzymie kosy jako spożywcze… tuczono w specjalnych tuczarniach. W kanonie kuchni korsykańskiej znajduje się …pasztet z kosa. Dawne przesądy przypisywały kosom magiczne moce. Wierzono iż w dom w którym przebywa kos, nie uderzy piorun. Zdolności muzyczne kosów doceniali wielcy kompozytorzy. Nazwa Kosowo wywodzi się z legendy o serbskich bohaterach, którzy po śmierci w bitwie, zostali zamienieni właśnie w kosy.

Pożywieniem kosów są drobne owady, bezkręgowce ale nie pogardzą myszami i ryjówkowatymi. Zapolują także na jaszczurki padalce a nawet węże ! Widziano kosy łowiące ryby ! Zimą kosy mogą zjadać duże ilości ziaren…ale nie trawią one tego rodzaju pokarmu ! Opisane są przypadki kanibalizmu kosów, i wyjadania z gniazd wróblowatych ich piskląt. Jeśli pokarm kosów jest ubogi w białko – w lęgach pojawiają się osobniki albinotyczne.- takie osobniki opisywał już Arystoteles. Zdarza się, iż na danym obszarze występują nawet  kosy …łaciate

Kosy można spotkać w Górach Atlas na wysokości 2300 m.n.p.m.

W okresie lęgowym staczają prawdziwe boje. Waleczne są samice odnotowano nawet walki kończące się śmiercią jednej ze stron.

Kosy piją rzadko a podczas picia wchodzą po brzuch do płytkiej wody i zanurzają w niej dziób.

Lubią kąpiele w tym słoneczne aż do granicy udaru  cieplnego. Bywa, iż kleszczy pozbywają się…kąpiąc się w mrowiskach. Mrówki w obronie swojej budowli kapiącego się kosa obstrykują  kwasem mrówkowym, który staje się antidotum na ptasie pasożyty

******

Jeśli znasz jakieś inne kosie ciekawostki, lub masz fotki kosów lub innych ptaków z Kocich  – przyślij je nam – wspólnie budujemy wirtualny  atlas naszych skrzydlatych sprzymierzeńców  z Kocich Gór.

Dodaj komentarz