Krwawy księżyc – poniedziałkowy spektakl na nieboskłonie

Nasz jutrzejszy Niedariański Rajd  szlakiem Kurhanów prowadzony przez Komandora Rajdu –  Ludomira Domańskiego w sposób  niejako symboliczny zwieńczy  wyjątkowo rzadkie nocne  zjawisko  astronomiczne, które  mieliśmy okazję  obserwować  33 lata temu….a jego powtórka będzie dopiero w 2033 roku.

Już od wielu miesięcy całe grupy ludzi skrzykują się przez internet na wspólne oglądanie – tzw. perygeum czyli momentu w którym księżyc w swojej wędrówce zbliży się maksymalnie do naszego globu – więc stanie się dla nas  “astronomicznie wielki ” 🙂

Na tym jednak nie koniec  – ponieważ ziemia przetnie  idealnie trajektorię  promieni słonecznych – dojdzie do całkowitego zaćmienia srebrnego globu. Ziemia  mówiąc kolokwialnie zasłoni słońce księżycowi a promienie słońca przechodzące przez atmosferę ziemi ulegną rozszczepieniu –  tym samym  wokół cienia księżyca roztoczy  się przepiękna czerwona aura zwana :”krwawym księżycem”

Na wspólne oglądanie krwawego księżyca umawiają się nie tylko grupy przyjaciół, fankluby…. ale jak się dowiadujemy od naszych Klientów na wspólne oglądanie skrzykują się  szkoły, gminy.  Np. w Psarach …ale tych pod Trzebinią będzie nawet   wypożyczalnia  lornetek. Wejściówki na dachu Centrum Nauki Kopernik rozeszły się w mig.

Przy okazji gorąco pozdrawiamy  pracowników  Centrum Nauki Kopernik z Warszawy  którzy o czym pewnie Niedarianie nie wiedzą  zaopatrują się w  pomoce dydaktyczne także w …. naszym sklepie w Niedarach /sic !/ … i są dla nas wyjątkowymi  Klientami nie tylko ze względu na ogromny prestiż tej popularyzującej naukę instytucji,  ale  ze względu na unikalny marketingowo fakt iż popularny “Kopernik”  pamięta o nas przy okazji różnych świąt – otrzymujemy regularnie nie tylko na  niedary@wp.pl  ale także tradycyjną pocztą  przepiękne  życzenia gwiazdkowe ,wielkanocne itp.

….a wracając do “Krwawego księżyca”…

jest tylko jeden problem/  który nie przeraża oczywiście  tysięcy chętnych/ to pora a właściwie – środek nocy…. więc z odsieczą dla wygodnych przychodzi internet – zapowiedzianych jest wiele transmisji, bezpośrednich my oczywiście polecamy np. www.niebokopernika.pl

solar_system_inflatable-12094328_00

…a w naszym sklepie można się zaopatrzyć w lornetki, lunety, modele układu słonecznego czyli tzw. telluria – z silniczkiem i na korbkę 🙂 … – a z ciekawostek np. mamy   dmuchany model całego układu słonecznego wykonany jakby z piłek plażowych… z zawieszkami  – idealny aby zaprezentować  układ planet pod sufitem klasopracowni a może  oryginalnie zaadoptowanego strychu…?

Szczegóły tutaj:

http://pomocedydaktyczne.info/index.php?main_page=product_info&products_id=5161&zenid=dd1e6b65afbfa9b5abdacb7659e59a61

 

 

 

Dodaj komentarz