Kualalumpur-Malezja, czyli Logo Niedar po raz 10/ty w Azji !

W dniu dzisiejszym, barwy narodowe Malezji powiększają naszą flagową kolekcję państw świata do… 45/ciu – zatem do upragnionej 50/tki brakuje nam jeszcze tylko… i aż – pięciu państw ! Jednocześnie flaga Malezji zapisuje się jako kolejna jubileuszowa 10/ta „zdobyta” na kontynencie azjatyckim !

Jeśli komuś jeszcze się wydaje iż azjatycki daleki wschód, to kraje ubogie z nikłymi szansami na rozwój, to po odwiedzeniu kilku z nich, w tym Malezji, szybko zmieni zdanie. Oczywiście są to kraje ogromnych kontrastów, ale pod wieloma względami plasują się w ścisłej czołówce światowej.

Jesteśmy w Kaualalumpur stolicy Malezji – przed nami słynne: Petronas Towers – od 1998 roku przez kolejnych 6 lat budowla ta była najwyższą /88 czterometrowych pięter i 4 piętra w podziemiach – ogólnie – 452 metry !!! / zbudowaną przez człowieka konstrukcją – na świecie ! W 2004 została wprawdzie zdetronizowana przez wieżowce Dubaju, ale po dzień dzisiejszy dzierży światowy prymat wysokości w kategorii budowli bliźniaczych ! Wieże powstały na miejscu dawnego …. hipodromu. Osadzono je na twardej skale, dzięki czemu szacuje się iż Petronas Towers posiadają najgłębsze bo sięgając 150 metrów w głąb ziemi fundamenty. Dwie wieże współczesny symbol stolicy Malezji połączone charakterystycznym mostem /przeszkolonym przejściem/ długości 58 metrów znajdującym się na wysokości 41 i 42 piętra, budowały ….dwie różne firmy co jest raczej nietypowym zabiegiem inwestorskim. Konkurencję wygrała: firma Samsung Constructions, mimo, iż do prac przystąpiła z miesięcznym opóźnieniem. Przy odbiorze okazało się iż jedna z wież jest odchylona od idealnego pionu o… 25 mm. W obydwu wieżach stylistyką nawiązujących do sztuki islamskiej – funkcjonuje 76 wind. Aby umyć jedną z nich z zewnątrz – wyspecjalizowana ekipa potrzebuje ok 1 m-ca, bowiem budynki posiadają łącznie 32 000 niemałych wszak okien ! Petronas Towers to budynek…. biurowy. W pierwszym z nich mieści się siedziba firmy Petronas a drugi przeznaczony jest pod wynajem z którego korzysta wiele światowych firm takich jak np. Al Jazeera International, Bloomberg, Boeing, IBM, Microsoft itp.

Jeśli chcesz zobaczyć – dowiedzieć się więcej kliknij w poniższy link:

https://www.youtube.com/watch?v=vsq9S8tGU4U

Nocne życie w rozświetlonej stolicy Malezji nie zamiera a kilka znajdujących się w ścisłym centrum hoteli wyróżnia nie tylko światowy standrat wyposażenia ale fakt posiadania na samym szczycie basenu …. raczej nie dla ludzi z lękiem przestrzeni. Nasze logo wołało nie ryzykować kąpieli przy samej krawędzi basenu delektując się nocnym widokiem Kaualalumpur z dominującymi w tle Petronas Towers:

 

Ciekawostka – noc w takim hotelu kosztuje …. 140 zł. …jeśli się korzysta z booking.com

Więcej fotek – dokładnie 20 z miejsc, które odwiedziło nasze logo – po kliknięciu na mapie google flag Niedar zatkniętych w stolicy Malezj

Leave a Comment