Logo Klubu Seniora w Kopalni Soli Bochnia:

Na liście Ambasadorów.  Międzynarodowej akcji: Logo Niedar Travel the World. Z okrągłym,  numerem 110. Rejestrujemy Piotra z Zawoni:

Przed najstarszą polską kopalnią soli. Z logo NKS/u pojawił się praktycznie cały Zarząd Niedariańskiego Klubu Seniora. Dzień wcześniej uczestniczyliśmy w uroczystych obchodach 70 lecia OSP  w Bratnich Niedarach z Gminy Drwinia:

Kopalnia soli w Bochni wpisana jest na światową listę dziedzictwa:

Za chwilę. Zjedziemy na sam dół kopalni. Mając świadomość, iż mechanizm napędowy wind  w szybach. Okazjonalnie bywa  poruszany  działającą  maszyną parową. To jedyny tego typu  działający zabytek na świecie !

W tym momencie deklarujemy jako Zarząd iż na jednym ze środowych spotkań NKS/u -uruchomimy pokazowo  przedwojenny egzemplarz maszyny parowej ! sic !    

Atrakcją kopalni jest podziemna kolejka – KUBA. Imię to nosił ostatni z koni pracujących na dole w kopalni. Wagoniki na głębokości 176 m pod poziomem ziemi przejeżdżają   m.in.  przez sam środek drewnianej podłogi  solnej  kaplicy  Świętej Kingi!

Nie ma drugiego takiego obiektu sakralnego na świecie … z taką atrakcją ! Filmik z tego wydarzenia  – do obejrzenia na koncie FB Niedariańskiego Klubu Seniora. Selfie wykonane w czasie jazdy:

Przez godzinę pobytu w kopalni wdychamy tyle jodu.  Ile w czasie 7/dniowego turnusu nad Bałtykiem ! Stąd spora liczba chętnych aby spędzić tutaj… noc ! Sól  zwana niegdyś białym złotem. Była surowcem wyjątkowo cennym. Złodziej soli złapany na gorącym uczynku. Mógł mówić o wielkim szczęściu jeśli w pokazowej egzekucji stracił tylko  dłonie. Wielu sprawców kradzieży trafiało w ręce kata. Wydobycie soli  przynosiło  Królestwu Polski niewyobrażalne zyski. To właśnie dzięki soli i swojej wizji:  Król Kazimierz Wielki mógł pozostawić po sobie Polskę murowaną !   Jak duże ilości soli tutaj pozyskiwano niechaj świadczą ogromne wyrobiska.  Dzisiaj na głębokości 248 m. pod powierzchnią ziemi,  znajdują się w nich pełnowymiarowe boiska do gry w koszykówkę,

….halową piłkę nożną, place do zabaw dla dzieci,… ba cały kompleks hotelowo gastronomiczny do których wiedzie robiąca wrażenie pochylnia – licząca ponad 300 stopni !

Po białym złocie – czas na prawdziwe – w przygotowaniu relacja z naszego pobytu w …. Kopalni Złota !

Dodaj komentarz