Logo na Antypodach ! Witamy kolejnych Ambasadorów akcji !

Wirtualna podróż w odległe miejsca naszego globu w towarzystwie ikonki i flagi naszej wsi, to ufam dobry przerywnik w tracącej nieco kolory nieskrępowanego życia naszej codzienności…Ustępuję miejsce Tadeuszowi z Edmonton, który postawił sobie za cel aby flaga Niedar pojawiła się na wszystkich kontynentach świata ! Dzisiaj z mapy białych plam, znika a w naszej kolekcji pojawia się Państwo Kontynent…… Terra Australis incognita – z łac. nieznany południowy ląd.

Zacznijmy o kontekstu historycznego:

Za panowania szalonego Króla Jerzego III, Wielka Brytania założyła kolonie w Australii. Oficjalnie przyjmuje się datę 20 stycznia 1788 roku kiedy to Pierwsza Flota, która wypłynęła z Portsmouth 13 maja 1787 r., rzuciła kotwice w zatoce Sydney. W tym samym roku 1788 obradował po raz pierwszy amerykański Kongres i W. Brytania utraciła tym samym 13 swoich kolonii w Ameryce Płn. W ładowniach statków byli skazańcy i jest bardzo prawdopodobne, ze gdyby nie utrata amerykańskich kolonii to Pierwsza Flota nie pożeglowała by na morza południowe aby założyć tam kolonie karną.

Poznajmy

teraz tych dzięki którym logo i flaga Niedar zostały po raz pierwszy sfotografowane na terenie Australii:

Prof. Greg Goss, który ma największy udział we współpracy z moim wydziałem a jego badania obejmują szeroki wachlarz od fizjologii ryb, nanotechnologii do toksykologii. Przez laboratorium profesora przewinęło się już 26 osób zajmujących akademickie stanowiska na uczelniach całego świata.

Kolejnym Ambasadorem akcji jest żona profesora – Edyta Australijka z…polskim pochodzeniem i bardzo ciekawymi wątkami życia:

„Między Australią a Kanadą- między sportem a nauką”

W wieku 13 lat Edyta wyjechała do Australii. Po ukończeniu studiów wyższych na University of Western Australia, rozpoczęła pracę naukową. Uzyskanie dwóch specjalizacji z zakresu botaniki i zoologii oraz późniejsza praca n/t ewolucji i ekologii ekosystemów jaskiń wodnych, zaowocowały otrzymaniem naukowego tytułu doktora. Praca na uczelni nie była jej jedyną formą aktywności, w której potrafi osiągać sukcesy. Równolegle uprawiała sport i to na kontynentalnym poziomie, zdobywając tytuł: Mistrzyni Australii w… trójskoku ! Rozszerzając swoje naukowe kompetencje przeniosła się na Edith Cowan University gdzie pracowała jako badacz wody.  Następnie  w Departamencie Ochrony i Gospodarki Ziemią podjęła się badania problemów wynikających z zasolenia mokradeł Australii Zachodniej.  Studia po doktoranckie jak wielu ambasadorów naszej akcji, Edyta podjęła w… Kanadzie, gdzie do tej pory, wspólnie z mężem,   pracuje na Uniwersytecie Alberty w Edmonton przy różnych programach wodnych. Regularnie wraca jednak do rodziny przyjaciół i znajomych mieszkających w Australii.

Wracamy na kontynent:

Australia jako kraj zajmuje 6 miejsce w świecie o pow. 7,692,024 km kwadratowych a liczba ludności to tylko ok.25 mln z czego 85% żyje w ośrodkach miejskich, głównie wzdłuż brzegów. Ludność rdzenna to ok.2 % populacji. Większość powierzchni Australii jest sucha i płaska 1/3 to pustynie, 1/3 to półpustynie. Jedynie 6% kraju jest powyżej 600 n. p. m., z czego najwyższa góra Australii, Góra Kościuszki ma 2228 m n. p. m. Nasze Logo będzie wizytować kilka miejsc, ale zaczniemy od miejsca do którego wprowadzili nas Greg i Edyta.

Zachodnia Australia

Perth – stolica ogromnego stanu pod nazwą Zachodnia Australia, o pow. 2.5 mln km2, wielkością dorównuje Indii. Jest to najbardziej izolowany stan jak i jego stolica na świecie. Następne miasto o populacji ponad 100 tys. /Adelaide/ jest oddalone o 2845 km. Większość mieszkańców Australii /nieco ponad 2 mln / żyje właśnie w Perth/1.9 mln./ i portu Fremantle. Klimat w miesiącach grudzień – luty, kiedy logo tam trafiło jest super upalny a temperatura przekracza +40C. Czasami tylko po południu przyjdzie wiatr znad Oceanu Indyjskiego, który nazwano: „Fremantle doktor”.

Historycznie, przed przejęciem protektoratu przez koronę brytyjską, zachodnie wybrzeże było eksplorowane wcześniej przez Portugalczyków. Następnie przez Dutch East India Company i właśnie holenderski marynarz Dirk Hartog był jednym z pierwszych który w 1616 roku zostawił swoje metalowe logo na wyspie w zatoce rekinów/Shark Bay/. Wyspa nosi teraz jego imię. Potem byli Francuzi i wreszcie Brytyjczycy, którzy w 1828 roku założyli Swann River Colony. W 1829 James Stirling nazwał Perth. Ekonomicznie miasto ożywiło się po II wojnie światowej eksportując wiele bogactw naturalnych.  Prawdziwy boom dla miasta rozpoczął się w latach 80-tych ubiegłego stulecia i właśnie   wtedy przyjechała tam Edyta z rodzicami i z siostrą.

Perth

to idealne miejsce dla osób ceniących przyrodę a szczególnie ptactwo. Rolę wróbli domowych pełnią tu … papugi:   szare gala, czarne kakadu, kakadu czubaty, siarki i dwadzieścia osiem innych gatunków, które zwykle latają w hałaśliwych stadach. Symbolicznym ptakiem zachodniej Australii jest czarny łabędź. Gatunek ten można spotkać z wieloma innymi ptakami wodnymi na większych jeziorach w Perth. Tutejsza sroka australijska podobna do europejskiej w sezonie godowym bywa niebezpieczna. Zdarza się, że atakuje ludzi. Każdego lata Perth podlega ograniczeniom wodnym. Nie ma tu wielu trawników, z wyjątkiem trawiastych kortów tenisowych, pól golfowych i boisk sportowych. Większość ogrodów jest obsadzona roślinami odpornymi na suszę a jest ich wiele do wyboru.Żyje tu wiele gatunków pszczół miodnych dzięki obfitości rodzimych kwiatów przez cały rok Możesz również wyhodować własne figi, orzechy makadamia, mango, pomarańcze, cytryny i limonki.

Wakacyjnie

Latem oprócz plaży ludzie gromadzą się w centrach handlowych i teatrach, które są klimatyzowane. Mieszkańcy Perth chętnie uprawiają typowe sporty: krykiet, australijska gra w piłkę nożną, rugby, piłka nożna, tenis, golf, lekkoatletyka i oczywiście różne formy surfingu, pływania łódką i oczywiście pływanie. Jeśli chcesz jeździć na łyżwach, możesz to zrobić o każdej porze roku na jednej z trzech krytych aren lodowych. Miasto jest bardzo rozproszone, ponieważ większość ludzi mieszka w pojedynczych domach – ci, którzy lubią wieżowce, mieszkają w Central Business District.

W Perth jest kilka uniwersytetów (University of Western Australia, Murdoch, Curtain i Edith Cowan). Wszystkie z pięknymi kampusami liczącymi od około 15 000 do 50 000 studentów, w tym wielu studentów zagranicznych. W obszarze Perth Metropolitan znajduje się również Swan Valley, która jest bogata w winnice, kawiarnie butikowe i cukiernie popularnie tak wśród mieszkańców jak i turystów.

Kangurze post scriptum:

Kangurów w Australii jest 2 X więcej niż ludzi. Video:Kliknij niżej w link;

przedstawia jak kangury skaczą sobie w parku, który ….jest jednocześnie cmentarzem. Jakoś trudno wyobrazić sobie taką scenkę w naszych

realiach: Perth,Australia,park and cemetery

 

 

 

2 komentarze

  • Czytam i czytam, oczy przecieram i prawie nie wierze… ten tekst robi wielkie wrażenie mówię Ci szczerze 🙂

  • Nie mogę sobie wyobrazić lepszego miejsca do odwiedzenia w sieci – ten blog to prawdziwa skarbnica wiedzy i inspiracji, gdzie każdy artykuł przynosi nowe spojrzenie na tematy, które mnie interesują, i zachęca do refleksji nad nimi, co sprawia, że codziennie wracam tu z jeszcze większym zaciekawieniem i oczekiwaniem na kolejne wpisy!

Dodaj komentarz