Logo na Słowacji. Porównaj koronę królów z repliką !

Ani i Piotrowi  z Różanej, Ambasadorom naszej Akcji dziękujemy za fotki z logo,  wykonane u naszych południowych sąsiadów. Podziękowania tym szczególne,  iż jest to debiut logo jak to się drzewiej mawiało: „na słowackiej stronie” i równocześnie …..trzydzieste pierwsze państwo na terytorium którego zostało sfotografowane logo naszej wsi a więc przełamana została kolejna bariera – od dziś – logo będzie się zbliżać …. do „czterdziestki” 😊 Parkujemy oto w pobliżu Starej Lubowli:

usytuowanej w urzekająco pięknej dolinie Popradu, /rzeka ma 170 km długości z czego ok 70 km na terytorium Polski/  który wijąc się malowniczymi przełomami, staje się rzeką graniczną by w końcowym swoim biegu zasilić nasz rodzimy…Dunajec. Obszar doliny Popradu (obecnie objęty ochroną krajobrazową jako Popradzki Park Krajobrazowy) obfituje w liczne źródła mineralne, w tym także w wody termalne. Fotka poniższa wykonana była od strony górującego nad okolicą  monumentalnego zamku, który przez wiele lat należał do rodu …Lubomirskich a historia którego jak to z zamkami pogranicza bywało, prawami własności, przeplatała się między sąsiadującymi narodami, na przestrzeni historii – po wielokroć.

Budowę zamku na skalnym wzgórzu zlecił król Węgier Andrzej III

Pierwsza wzmianka o zamku Lubowelskim /słow. Hrad Ľubovňa/  pochodzi z 1311 roku W zachowanych do dziś pomieszczeniach mieści się muzeum a w zamkowej kaplicy znajduje się kopia polskich klejnotów koronacyjnych – fotka  przy naszej mapie z podróżami logo stanowi doskonałą okazję do porównania repliki z filmowym obrazem prezentowanym w czołówce emitowanego bieżąco serialu TVP pt „Korona Królów”:

https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1MjLfwZiduiusJDVjFiw-e6oJ_U6yfW_u&ll=49.58902786642077%2C20.670256221565637&z=7

8 listopada 1412 r. Zygmunt Luksemburski zastawił część ziemi spiskiej w tym zamek Lubowelski za pożyczkę u króla Polski… Władysława Jagiełły w kwocie 37 tys. kop groszy praskich.

W 1476 r. starostwo spiskie obejmuje z przerwą na lata 1506-1522 polski ród szlachecki Kmitów.

Ciekawostką turystyczną jest położona nieopodal gorzelnia skansen w Nestville Park. Można tu degustować pierwszą słowacką …..whisky i zaznajomić z początkami rzemiosła spirytusowego. Dla dzieci oferowane są wspaniałe świeżo wyciskane soki.

W miejscu tym znajduje się także największy w Europie obraz wycinany w drewnie !

Uwaga na fajki !

Popularne u nas słowo “fajka” to m.in.  slangowe określenie papierosa, lub pełna nazwa popularnego cybucha…ale w języku słowackim to synonim bardzo intymnej czynności seksualnej, więc uważajmy z tym słowem u przyjaznych nam południowych sąsiadów 😊


Wybierasz się w podróż bliższą, dalszą – choćby nawet do Ludgierzowic…. ? Zabierz ze sobą logo – namów rodzinę znajomych przyjaciół !  Liczy się każdy kilometr na liczniku „przebiegu” naszego logo ! Środek lokomocji – dowolny !  Może kiedyś ktoś zliczy te kilometry, oflaguje barwami narodowymi krajów które odwiedziło nasze logo….Kto wie, może w ten nietypowy sposób – wspólnymi siłami  – zafundujemy naszej ikonce symboliczną podróż na księżyc…?

Leave a Comment