Logo Niedar na górze Holtei’a:

W stałym składzie: z  Basią, Danusią  i Lutkiem   – wszyscy z Wesołej – zdobyliśmy kolejną perłę do Korony Kocich Gór – a  stała się nią  leżącą w granicach Obornik Śląskich –  Góra Grzybek zwaną też Górą Holtei’a. Jest to już siódmy  szczyt na którym  sfotografowaliśmy  logo Niedar. Zawsze w formie przypinki 5/lecia.  Nasz „koronny“  licznik  wskazał wynik: 1656/1614 m.n.p.m.  /zestawienie sumarycznych wysokości wzniesień na które weszliśmy/ sumę wysokości wzniesień które przed nami jeszcze do pokonania –  /1614/.

Ptasia ciekawostka:

 

U podnóża wzniesienia trafiliśmy na wyjątkową planszę wizualizującą  poranne ptasie przebudzanki. To perełka w naszej  dydaktycznej kolekcji – misji wpisanej w logo Niedar:

Idziemy na szczyt:

Góra zaprasza na szczyt  wyjątkowo  urokliwą i szeroką  alejką przybraną o tej porze kobiercem spadających liści:

W zwieńczeniu alejki  znajduje się  obelisk poświęcony urodzonemu 24.01.1798 r. we Wrocławiu Karol Eduard von Holtei absolwent wydziału prawa Uniwersytetu Wrocławskiego, poeta, dramaturg,  któremu rozgłos przyniosły Wiersze Śląskie – pisane śląską gwarą.

Poeta był mocno związany z Obornikami, nie tylko tu tworzył, chętnie pomieszkiwał tworząc polonofilskie utwory  np.   Utwór  „Stary wódz” – sztuka o Tadeuszu Kościuszce – bardzo  popularna w Niemczech, czy poemat  „Ostatni Polak”, opowiadający o ostatnim królu Rzeczypospolitej. Zaangażowany w obronę polskich studentów oskarżanych przez władze pruskie  o działalność  polityczną. Przyjaciel m.in, Adama Mickiewicza. W swojej twórczości opiewał także walory przyrodniczo-krajobrazowe Obornik Śląskich, które sprawiły iż Obornikami zainteresowali  zamożni wrocławianie, których późniejsze  inwestycje  przekształciły mało znaną wioskę  w liczący się ośrodek sanatoryjny.

Jesteśmy na  szczycie:

 Zwieńczenie szczytu stanowi imponujący krzyż:

Z zamontowaną pamiątkową tablicą:

Z wierzchołka roztacza się  piękny widok na panoramę miasta:

 

 

Dodaj komentarz