Logo Niedar na Hali Gąsienicowej.

W gronie Ambasadorów międzynarodowej akcji:   „Logo Niedar podróżuje” Logo Niedar Travel the world” witamy dzisiaj oficjalnie Jakuba ze Świdnicy !

Ostatnio nasze logo podróżowało raczej  po skromnie wyniesionych  szczytach Kocich Gór, a tu taka gratka: Tatry  i na dodatek jeden z bardziej kluczowych węzłów turystycznych  czyli  Hala Gąsienicowa.

To stąd, często  ze schroniska Murowaniec, wyruszają wyprawy nie tylko  na najtrudniejszy  tatrzański  szlak  –  Orlą  Perć ale także na Zawrat, Kasprowy Wierch, Kościelec, Granaty, Świnicę, Kozi Wierch, Czarny Staw Gąsienicowy:

W oddali na tle nieba, na prawo od smugi kondensacyjnej,  doskonale widoczny skalny stożek Kościelca, dalej na prawo trzy Turnie: Zawratowa, Niebieska i Gąsienicowa i wyniesiona ponad nimi  Świnica.

Chwila wspomnień:

Nazwa Hala Gąsienicowa sięga XVI  wieku kiedy to przodkowie słynnego góralskiego rodu Gąsieniców,  stali się właścicielami  porośniętego kosodrzewiną terenu. Kosodrzewinę intensywnie trzebiono.  Halę zaczęły porastać trawiaste łąki, które z czasem  stały się największym  ośrodkiem pasterskim w Tatrach !

 

Na Hali Gąsienicowej powyżej schroniska  powstała 1913 i działa do dzisiaj pierwsza górska stacja meteorologiczna na ziemiach polskich ! Odbywały się tu nie tylko redyki owiec. Była ona odwiedzana także przez rozbójników. Tutaj chętnych do powstania werbować miał sam  Aleksander Kostka-Napierski.

W wyniku dziedziczenia przez lata hala była dzielona na coraz większą ilość  małych działek. W roku 1961 Skarb Państwa zdecydował o wykupie tego obszaru z rąk prywatnych i okazało się wtedy iż hala znajdowała się wtedy w rękach ok 380 właścicieli z okolicznych wiosek. Spójrzmy jeszcze na halę pozbawiona śniegu:

W okolicy  można natrafić na znaki ostrzegające przed… niedźwiedziami.

Więcej fotek z Hali Gąsienicowej w tym także fotka Jakuba z logo  – kliknij we flagę Niedar na mapie Google.

Jeśli nadal jesteś spragniony/a zimowych uroków Hali Gąsienicowej – kliknij w poniższy link:

https://www.youtube.com/watch?v=TbmhsCxFHPA

Dodaj komentarz