Logo Niedar na latarni w Niechorzu:

Mają w  Kanadzie / Campobello Island/ latarnię plasującą się w światowym TOP 10 najładniejszych latarń morskich:

East Quoddy Lighthouse, Campobello Island, New Brunswick, Canada

…a jednak Mariola & Tadeusz z Edmonton – nie tylko uczestnicy ale współorganizatorzy akcji :”Logo Niedar travel the World”   po pokonaniu tysięcy kilometrów i przybyciu do Polski…  wybrali się nad Bałtyk do Niechorza by tamże sfotografować logo Niedar na tle jednej z najciekawszych architektonicznie latarni morskiej w Niechorzu:

 Usytuowana w bajecznej scenerii wybrzeża klifowego,  jest  zabytkiem, który od dnia oddania do użytku /5 grudnia 1866 r./ po dzień dzisiejszy pełni  istotną  funkcję w sieci  monitorowaniu przybrzeżnego  ruchu statków. Jednocześnie latarnia wraz zabudowaniami towarzyszącymi odremontowana  zdaje się stanowić sztandarowy punkt turystyczny dla odwiedzających Niechorze a także cała  Gminę  Rewal:

 Przy okazji,  zaczyna nam przybywać fotek z Logo Niedar sfotografowanym na tle mega liter z nazwami miejscowości. Te mega napisy to coraz powszechniejszy akcent w  krajobrazie wielu ciekawych turystycznie punktów:

Latarnia emituje pulsacyjne światło błyskowe  o wysokości ponad 62 metry, które widoczne jest z odległości ok 37 kilometrów ! Cykl trwa 10 sekund w czasie którego pojawia się błysk w czasie zaledwie 0,45 sek. Żarówka ma moc 1000 W. Ciekawostka jest iż przy pierwszym uruchomieniu latarni korzystano z lampy ….olejowej. W tym też czasie oczywiście nie było linii energetycznych  więc obrót tzw. laterny  odbywał się za pośrednictwem umieszczonych w szybie technicznym specjalnych obciążników / vide dawne mechanizmy zegarów stojących/.

W 1945 r. podczas działań wojennych pocisk artyleryjski uszkodził laternę ale już w trzy lata później  przywrócono jej funkcje.

Aby dostać się na taras widokowy latarni trzeba pokonać 208 lewoskrętnych schodów. Nagrodą są rozległe wspaniałe  widoki – na prawo w stronę Niechorza:

Na lewo w stronę Rewala:

… i oczywiście w głąb lądu:

Nieopodal  Latarni  Niechorskiej, powstał Park Miniatur Latarni Morskich. Prezentowane są w nim miniatury wszystkich morskich latarni , które funkcjonują na wybrzeżu Bałtyku:

 Ps.Tribute to Piotr:

Wpis niniejszy dedykuję  pamięci  Piotra Grzegorza Ochmana, /R.I.P./. Człowieka wielu talentów, możliwości, poliglotę, przedsiębiorcę mecenasa sztuki, zdobywcę prestiżowej nagrody: Bursztynowych Pierścieni …. Ambasadora Akcji  „Logo Niedar Travel the World”. Mieliśmy tyle wspólnych planów. To nie Ty miałeś odejść pierwszy….

Dlaczego Piotra wspominam akurat przy okazji tego wpisu ?

Otóż dzierżymy z Piotrem  wspólny rodzinny rekord w liczbie wejść na szczyt latarni w Niechorzu. Tych wejść w czasach szkoły podstawowej zaliczyliśmy ….kilkanaście.

/-/Jurek z Wesołej

 

 

Dodaj komentarz