Logo Niedar na Litwie !

Niedary – Wilno to kolejne 785 km, które dopisujemy  na  wirtualnym liczniku naszego odbywającego podróż dookoła świata logo !

Historycznie i traktatowo – rzecz ujmując z Litwą byliśmy w Unii dużo wcześniej niż  z….Europą 🙂

Serial „Korona Królów” a szczególnie mocno akcentowany wątek litewsko-polski – skłonił nas do tego aby …odwiedzić Sąsiadów zza wschodniej granicy. Oto ikonka Niedar przed obecnym centrum politycznym Litwy czyli gmachem litewskiego parlamentu w Wilnie:

Mieszkańcy Wilna  mają także swoją Ostrą Bramę  a cała wileńska  starówka wpisana jest na Światową listę dziedzictwa UNESCO.

Najciekawsze dla nas okazują się  jednak wątki dydaktyczne – szczególnie jeśli chodzi o jakże bliskich nam wielkich ludzi pióra. W Niedarach mamy wszak największą artystyczną kolekcję grafik formatu A3 – portretów wielkich ludzi pióra i w Niedarach została wydana pierwsza wielkoformatowa plansza dydaktyczna: Poczet wielkich ludzi pióra, której egzemplarze okazowe znajdują się w Bibliotece Narodowej w Warszawie oraz Bibliotece Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie ….i w Bibliotece w Zawoni 🙂

ale wracamy na Litwę, gdzie trafiamy na dom Państwa Piaseckich z nr 5 w którym tworzył…Adam Mickiewicz – nasz wieszcz narodowy:

i w ten oto sposób trafiamy na klimatyczny i jedynym swoim rodzaju Zaułek literacki – słynnym niegdyś z księgarenek i licznych antykwariatów:

W 2009 w Zaułku powstała słynna Ściana LITERATÓW:

Na ceramicznych, drewnianych, metalowych i innych tabliczkach utrwalone zostały nazwiska i fragmenty dzieł poetów i pisarzy związanych z Litwą m.in. z numerem 183

Juliusz Słowacki

Konstanty Ildefons Gałczyński

Czesław Miłosz

Józef Ignacy Kraszewski

Dodaj komentarz