Logo Niedar na najwyższym szczycie Kocich Gór:

Realizując podjęte w ub. roku wyzwanie – chęć zdobycia Korony Kocich Gór –  czyli  14/tu najwyższych szczytów Wzgórz Trzebnickich  położonych   w gminach: Dobroszyce, Zawonia, Trzebnica, Oborniki Śląskie, Wisznia Mała, Prusice – weszliśmy na najwyższy szczyt pasma czyli – Ciemną Górę 258 m.n.p.m.

Szczyt ten jest nie tylko najwyższym wzniesieniem Korony Kocich Gór ale także najwyższym naturalnym wzniesieniem w administracyjnych granicach Gminy Trzebnica.

Na wycieczkę niestety nie trafiła się nam najlepsza pogoda. Niedzielna mgła pozbawiła nas ciekawych widoków ale za to oko obiektywu uchwyciło niezbyt częsty „w naszych górach”  minionej zimy  widok śniegu:

Szlak jest na szczęście czytelnie oznakowany:

Jest to ważne,  bowiem góra jest porośnięta gęstym  lasem tworzącym zwartą zieloną otulinę, od której zresztą, wzniesienie wzięło swoją  nazwę.

Ciemna Góra  w odróżnieniu od pozostałych wzniesień Korony Kocich Gór z daleka tworzy w krajobrazie  naturalną  ciemną plamę.   W ekosystemie  Ciemnej Góry i najbliższych  okolicach można natrafić wyjątkowo rzadką – objętą ścisłą  gatunkową ochroną roślinę o nazwie Listeria jajowata. Równie rzadkim i  ściśle chronionym gatunkiem fauny który można tu spotkać jest ptak – trzmielojad. Będąc na samym szczycie,  można mieć pewne wątpliwości w którym miejscu znajduje się jego zwieńczenie. Na szczęście  na jednym z drzew znajdujemy  tabliczkę informacyjną:

Jest okazja aby zaakcentować wejście na szczyt  wspólną fotką:

…i jeszcze jej powtórzeniem aby uwiecznić wszystkich uczestników eskapady i fakt zdobycia przedostatniego –  13/tego z 14/tu szczytów Korony Kocich Gór.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz