Logo Niedar na płw. Jukatan – Playa del Carmen:     

Po blisko rocznej przerwie,  do akcji: „Logo Niedar travel the world”,  powrócił międzynarodowy duet kanadyjsko- włoski czyli Colette /Kanada i  Anthony/Włochy.  Debiut tej pary miał miejsce w lutym ub. roku w narciarskim kurorcie położonym nad… Jeziorem Huron: https://niedary.pl/logo-w-narciarskim-kurorcie-nad-jeziorem-huron/

Tym razem,  sympatyczna para,  wybrała się z logo Niedar  nad jedną z przepięknych meksykańskich  plaż,  na półwyspie Jukatan.  w meksykańskim stanie  Qiuntana Roo. Poczet flagowy logo Niedar wzbogacił się tym samym o ciekawe  barwy  stanowe:

To już drugie barwy stanowe Meksyku – pierwsze przypomnę – zdobyli dla nas Liliana i Andrzej Kłębkowie – Pozdrawiamy ! Zaliczony przez nich kurort – Mazatlan był położony w meksykańskim stanie Sinaloa:

Wracamy jednak na półwysep Jukatan, który jest znany z pamiątek rozwiniętej cywilizacji Majów. Najważniejsze miejsca to Chichen Itza, piramidy Coba i ruiny w Tulum.  Jukatan ze względu na specyficzną geologiczną  budowę  posiada rzeki płynące pod ziemią i wiele naturalnych  grot – studni zwanych cenotes. Turyści lądują na międzynarodowym lotnisku w Cancun.  Stąd  zaczyna się podróż do różnych  ciekawych miejsc. Jedną  z najczęściej  odwiedzanych jest położona 68km /ok.1 godz. jazdy na południe/ Playa del Carmen:

Rejon ten nazywany jest też Rivera Maya. Playa del Carmen liczy  ok.150 tys.  mieszkańców i oprócz dużej bazy rozrywkowo noclegowej -na każdą kieszeń- posiada piękne plaże. Piasek jest tu  śnieżnobiały  i co ciekawe,  mimo wysokiej temperatury … nie parzy w stopy !  Tworzą go bowiem  bardzo drobno zmielone szkielety morskich żyjątek.  Nad Bałtykiem mamy piasek złotawy, którego głównym  budulcem jest kwarc. Atrakcją wybrzeża jest nieodległa wyspa Cozumel /dystans 19 km – 45 min/ – jedna z dawnych  baz piratów karaibskich. Tutaj zaczyna się  tez,  druga po australijskiej,  rafa koralowa/Great Mayan Reef/. Liczy ona ok.1126 km długości od wyspy Cozumel i na południe wzdłuż Meksyku, Belize, Gwatemali aż do Hondurasu. Każde biuro turystyczne w Playa del Carmen oferuje wycieczki snorklingowe na 3 różne z wyglądu rafy.  W drodze powrotnej  oferują  zimne piwko Corona. Inną atrakcją jest ekologiczny park Xcaret / po polsku wymawia się “Iskaret”/. Tam można pływać w podziemnych rzekach. Pluskać  się  z delfinami/ponoć  te ssaki 7x dziennie zmieniają  naskórek  a pieszczoty ludzi / głaskanie/ nie dość, że pomagają  w jego  pozbyciu się  tego to  jeszcze sprawiają  im też  ewidentna przyjemność.  Wycieczka do Xcaret powinna być rozłożona na cały dzień, ponieważ  wieczorem na Playa del Carmen  z reguły odbywa się  teatralny pokaz historii Majów połączony z  tańcami, muzyką etc. Wygląda to fantastycznie i jest  niezapomnianym  doświadczeniem.

Kilka praktycznych info:

Warto dodać, że taniej jest jechać do Playa del Carmen z centrum Cancun niż z lotniska bo jest więcej opcji. Z lotniska w Cancun do Playa del Carmen taxi – ok.75 dol USA     1 dol USA =~ 20 pesos Z lotniska do Playa del Carmen z ADO Movil – ok.10 dol USA = 208 pesos Z  Cancun centrum,  do Playa del Carmen korzystając z tzw.”colectivos” – 2 dol USA =~ 45 pesos Ponadto większość  hoteli dysponuje  własnym  transportem i  odbierają z lotniska turystów, którzy dokonali rezerwacji via internet.

Najlepszy czas na wizytę  w tym  rejonie jest między grudniem a majem. Potem zaczyna się pora deszczowa a i  można tez trafić  na tropikalny huragan.  Najtaniej jest w kwietniu i maju a  temperatury nie tak wysokie/23-25C/.

Tradycyjnie, pragnącym wprowadzić się w miejscowy klimat, polecam filmik pod poniższym linkiem. Cicerone o oryginalnej osobowości pokaże nam 9 punktów które warto zaliczyć odwiedzając Playa del Caemen:

https://www.youtube.com/watch?v=qZtZA62lehE

Dodaj komentarz