Logo Niedar na Połańcu 245 m.n.p.m.

Podczas zdobywania Połańca – 11/tej już z kolei góry wchodzącej w skład tzw. Korony Kocich Gór trafiło się nam idealne okno pogodowe:

Droga na nie porośnięty wysokim drzewostanem Połaniec stwarza możliwość podziwiania  roztaczających się wokół przepięknych krajobrazów:

Bardzo trafnie ktoś ujął porównanie Kocich Gór – nazywając je „Małymi Bieszczadami”:

Góry wchodzące w skład Korony Koch Gór,  przyszło nam zdobywać we wszystkich porach roku i nie sposób oprzeć się wrażeniu uderzającego podobieństwa do bieszczadzkich połononin – nawet w wersji pokrytych śniegiem:

Góra Połaniec znajduje się w  centralnym  grzbiecie Wzgórz Trzebnickich,  między Dębowym (248 m) a Bukowym Wierchem (239 m).

Odnalezienie najwyższego punktu jest możliwe dzięki GPS – nie ma tu bowiem żadnego oznaczenia podobnego do tych które mieliśmy okazję spotykać na wielu kociogórskich szczytach a i trudno o jakieś inne odniesienia:

Ostatecznie uznajemy  że kamień na którym stoimy a u dołu którego umieściliśmy przypinkę z Logo Niedar jest tym miejscem, w którym możemy uznać zdobycie szczytu za fakt dokonany:

Drobne łyki statystyki:

W drodze po Koronę Kocich Gór,  weszliśmy zatem  już na 11/cie  / z kompletu  14/tu/  szczytów. Ich „sumaryczna” wysokość to   2610 m.n.p.m. W Polsce nie ma tak wysokiej góry ! W tym miejscu ciekawostka”

Drobne łyki dydaktyki:

Rysy najwyższy szczyt w Polsce zmierzono po raz pierwszy jeszcze w XIX wieku i otrzymano mocno zaniżoną  wartość:  2309 m.n.p.m. W jakiś czas potem górę zmierzyli austriaccy kartografowie i uzyskali wynik: 2336 m.n.p.m. Na początku XXI wieku najnowocześniejsza technika kartograficzna wykazała wynik 2 499 m.n.p.m.  Ostatnie pomiary połączonych sił kartografów zakładów kartograficznych  „Sygnatura” i „Polkart” oceniły Rysy na 2 501 m.n.p.m.

Dodaj komentarz