Logo Niedar na Sycylii – Cefalu:

Okazuje się iż półwysep apeniński,  z przyległościami  za  cel, obrało w tym roku kilku Ambasadorów akcji: Logo Niedar Travel the World”,  stąd  już teraz, część  naszego Zespołu zdecydowała wyruszyć  na kilkudniowy sycylijski rekonesans ….

Najpierw  Palermo /tani RayanAir  z Wrocławia/ i tanie ale jakże  klimatyczne mieszkanie w charakterystycznej  historycznej  zabudowie, gdzie zbliżający się do skrzyżowań kierowcy ostrzegają się wzajemnie ustawicznym trąbieniem:

Po dwóch noclegach,  ok godzinka   pociągiem linii:  Regionale TrenItalia  do urokliwego miasteczka Cefalu. Tu bardziej już turystycznie,  ale wciąż w  oczekiwaniu na duży ruch. Woda w morzu  19 st C. atrakcja dla grupki Norwegów –  więc póki co  turystycznego barwnego zgiełku – jeszcze nie widać. Pojawiają się opinie w internecie iż jesteśmy oto nad  jedną z  najładniejszych  miejskich sycylijskich  plaż bowiem piasek spotkać na nich można rzadko. Ponieważ wyjazd z Polski nastąpił  w dość  dużym pośpiechu,  logo zostało w domu stąd posiłkujemy się wizerunkiem cyfrowym:

… i za jednym zamachem w przeciwnym kierunku:

 Cofnijmy zegar historii:

Początki osadnictwa na tym  terenie  sięgają 500 lat p.n.e. Dla przypomnienia wiek naszych Niedariańskich Kurhanów  w szacunkach archeologów to ok.   1 500 lat  p.n.e. Wg zapisów w mitologii w 1238 r.p.n.e. trafił tu Herkules, który wybudował  na potężnej górze świątynię na cześć Jupitera. Jak to w pradziejach  obszarów zamieszkałych  basenu Morza Śródziemnego  bywało,  wiele osad – późniejszych  miast,   na przestrzeni dziejów miewało wielu „przechodnich” władców.  W Cefalu naprzemiennie  dominowali nie tylko Grecy, Rzymianie czy Hiszpanie ale także Arabowie, Kartagińczycy, Syrakuzanie a nawet Normanowie, którzy w 1064 r. odbili miasto z rąk …Arabów. Od tego momentu datują  się wyraźne wpływy chrześcijaństwa. W 1131 roku ruszyła budowa katedry… ale wpływy wcześniejszych kultur odcisnęły tu swoje architektoniczne piętno.

Jest sporo miejsc które warto tu odwiedzić. Na początek by niejako ogarnąć całość –  można  się wspiąć na dominujące wzgórze La Rocca z latarnią  morską skąd rozciągają się piękne widoki na Morze Tyrreńskie.

Więcej fotek z Cefalu na naszej mapie Google z podróżami Logo Niedar – zapraszam do obejrzenia.

Na zakończenie pozdrowienia od sycylijskich kotów dla kociogórskich:

Tych  którzy preferują plany filmowe zachęcam do kliknięcia w link do filmiku:

https://zaleznawpodrozy.pl/2020/01/31/cefalu-zwiedzanie-atrakcje-plaza/

Dodaj komentarz