LOGO Niedar na Wulkanie Sant Helens – USA.

Duet Ambasadorek Ania P.  z Przyjaznej  i Teresa z Łuczyny – widziany nie tak dawno w najmniejszym porcie świata: Depoe Bay – Stan Oregon USA – zdobywa dla nas kolejne barwy stanowe przenosząc się do stanu Waszyngton:

Dzięki naszym Ambasadorkom w dorobku flagowym – flag stanowych / w USA każdy stan ma swoją  autonomiczną flagę/. Mamy już 8 flag:

   Ania i Teresa zapraszają nas na jeden z najpilniej monitorowanych wulkanów na świecie !  Jest on bowiem  nadal aktywny, z okresowymi erupcjami, emisjami pary i ciągłymi zmianami geologicznymi w kraterze.

Najpotężniejszych erupcja  w historii Stanów Zjednoczonych miała miejsce 18 maja 1980 roku. W wyniku wybuchu wysokość góry zmniejszyła się z 2 950 metrów do 2 549 metrów, a na północnym stoku powstał ogromny krater.

W przeciwieństwie do wielu erupcji wulkanicznych, które mają miejsce w kierunku pionowym, wulkan eksplodował z boku !  Spowodowało to  zapadnięcie  się północnego stoku. W efekcie doszło do największego w historii,  osunięcie się ziemi !

Chmura popiołu wulkanicznego wzniosła się na wysokość 24 kilometrów i rozprzestrzeniła  na 11 stanów USA !

Erupcja miała ogromny wpływ na jezioro Spirit Lake, położone w pobliżu wulkanu. Jezioro zostało wypełnione osadami z osunięcia się ziemi, a poziom wody podniósł się o ponad 61 metrów !!!

W 1982 roku obszar wokół Mount St. Helens został uznany za Pomnik Narodowy (National Volcanic Monument). Obszar ten jest chroniony i przeznaczony do celów badawczych, rekreacyjnych i edukacyjnych, umożliwiając odwiedzającym eksplorację krajobrazu wulkanicznego i naukę o skutkach erupcji.

 

Po erupcji z 1980 roku wewnątrz krateru Mount St. Helens powstał lodowiec. Jest to wyjątkowy lodowiec, ponieważ rośnie ! podczas gdy większość lodowców na świecie kurczy się z powodu zmian klimatycznych.

Więcej fotek  – w tym także z okna samolotu już na naszej mapie Google /znajdź odpowiedni klawisz w najniższym poziomie menu pod obrazkiem tytułowym/.

Warto też  obejrzeć krótki filmik aby wyobrazić sobie rozmiary erupcji  z 1980 r:

 

 

Dodaj komentarz