Logo na Wyspach Kanaryjskich: Lanzarotte

Dzięki Karolinie Ciesiołkiewicz z Wrocławia, którą  do akcji: „ Logo Niedar Travel the World” wprowadził Prof. dr hab. Politechniki Wrocławskiej Paweł Scharoch. „Lecimy” dzisiaj na Wyspy  Kanaryjskie. Konkretnie na – Lanzarotte !

Karolino Witaj w Klubie !

Na liście  Ambasadorów naszej akcji rejestrujemy Cię  z kolejnym numerem 87. Z racji genealogii Twojego  zaistnienia w akcji. Wobec faktu iż naukowo związana jesteś z Politechniką Wrocławską,  Twój profil  przypisujemy  do Międzynarodowego Teamu Ambasadorów, luminarzy nauki z wielu światowych ośrodków akademickich Europy, Azji,  USA Kanady, Australii…  Promotorem i uczestnikiem  tego unikalnego Zespołu  jest Tadeusz z kanadyjskiego  Uniwersytetu Alberty w  Edmonton od zawsze nomen omen  Przyjaciel Pawła. 

„Wpisowym” Karoliny są  niesamowite fotki kosmicznych pejzaży rzeźbionych morską wodą, wiatrami a nawet piaskiem Sahary. Na tle tego księżycowego czy miejscami marsjańskiego krajobrazu. Industrialne obiekty turystyczne wyglądają niczym bazy astronautów:

Lanzarotte – garść informacji:

To jedna z grupy wysp wschodnich. Zamieszkała. Kto nie był w tamtym regionie pewnie nie wie iż archipelag  Wysp Kanaryjskich tworzy w sumie  trzynaście – 7 większych i 6 małych wysp. Większość z  tych ostatnich jest niezamieszkana, lub bywa zamieszkiwana okresowo.  Lanzarotte jest trzecią z kolei  co do liczby mieszkańców wyspą archipelagu. Wyspę uformowała lawa pochodząca z erupcji wulkanicznej sprzed bagatela 15 milionów lat.

Gdy woda morska zalewa krater wygasłego wulkanu. Na klifach  powstają urokliwe  „oczka wodne” Kolor zielony to wynik rozwoju nie tylko glonów. Kolorytu dodaje oliwin. Naturalny kamień używany przez producentów biżuterii:

Księżycowe krajobrazy Lanzarotte pokazywano uczestnikom wypraw Apollo jako egzemplifikację ukształtowań z którymi będą się mogli spotkać na … księżycu:

Widokową Mekką na Lanzarotte jest tzw.  Mirador del Río. Dzięki Karolinie Logo Niedar zostało uwiecznione w tym niesamowitym miejscu wyspy z którego  roztacza się zapierający dech w piersiach widok na mało znaną wyspę Graciosa. Od 2018 roku stała się ona oficjalnie ósmą Wyspą Archipelagu Wysp Kanaryjskich:

W tłumaczeniu: Graciosa; oznacza pełna wdzięku. W tym osobliwym miejscu na ziemii mieszka na stałe zaledwie  ok 800 osób. Na wyspie nie ma naturalnych źródeł słodkiej wody !  Dowozi się ją z Lanzarotte / notabene pochodzi ona z… odsalania wody Atlantyckiej/. Po wyspie jeździ zaledwie kilka pojazdów specjalnych posiadających unikalną licencję. Poruszają się one po drogach z ubitego piasku. Nie uświadczysz tu kawałka asfaltu. Funkcjonuje za to  szkoła, markety a nawet oddział banku.

Księżycowe … wino:

Karolina zabrała nas jeszcze w jedno jakże unikalne miejsce. Niewiele osób wie, iż w tym nieprzyjaznym dla szaty roślinnej miejscu z powodzeniem rozwija się hodowla winorośli ! Wygląda ona jakże inaczej od powszechnie nam znanej:

Kamienne murki  osłaniają  pędy winogron przed wiatrem. Zatrzymują opadową wodę przed raptownym spływem. Kumulują  wodę z rosy. Te chyba jedne z najbardziej egzotycznych winnic świata.  Powstały w sztucznie wykopanych  zagłębieniach wypełnionych urodzajną ziemią. Wszechobecny w wierzchniej warstwie gleby pył wulkaniczny nie sprzyja rozwojowi innych roślin w tym tych które szkodzą uprawom. Liczący blisko 70 h.  upraw obszar zwany La Geria. Słynie ze szczepów  malvasía i moscatel. Lanzarotte słynie ze słodkich win koniecznie należy spróbować:  Malvasię Volcanica Dulce 😊

Więcej fotek z tego miejsca na naszej Mapie Google – kliknij w poziomym menu u góry strony w przycisk:  Logo Niedar podróżuje – mapa a następnie wyskaluj odpowiednio mapę lub wpisz: Lanzarotte w wyszukiwarkę. Winogrona zbierane są oczywiście ręcznie.

Kto poczuł naturalny  niedosyt poznawczy – pewnie chętnie wyruszy w dłuższą sprawnie zrealizowana podróż filmową po Lanzarotte. Klikając w poniższy link zobaczysz nie tylko opisane wyżej miejsca  ale wiele innych:

https://www.youtube.com/watch?v=Qc306HR9uYY

Karolinie – serdecznie dziękujemy za Ambasadorski debiut. Życzymy wielu ciekawych kolejnych podróży i mamy nadzieję że w bagażu zawsze  znajdzie się miejsce na Logo Niedar 😊

Dodaj komentarz