Logo Niedar nad…. Grenlandią:

Historycznie,  Grenlandia od dawna,  związana jest raczej z Europejską strefa wpływów.   Geograficznie zaś,  leży  w obrębie ….  Ameryki Północnej. Politycznie ta największa wyspa nie będąca kontynentem  –  to przedłużenie  …  Danii !  Kolorystycznie  – patrząc na flagę tego tzw. terytorium zależnego – trudno nie  dopatrzyć się pewnych  podobieństw do …. naszych barw narodowych:

Grenlandię zamieszkuje niewiele ponad 50 tyś. mieszkańców. Administracyjnie wyspa –  to  zaledwie  cztery gminy: Kujalleq, Qaasuitsup,  Qeqqata, oraz  Sermersooq. Jest tu ….13 miast …. zamieszkałych przez….więcej niż  1000 mieszkańców.

Ponad 80% kraju to tzw. lądolód nad którym góruje szczyt  Gunnbjørna 3700 m n.p.m. Grubość lodu, w czaszy lodowca dochodzi do 3500 m. Gdyby stopił się cały lód Grenlandii poziom wszechoceanu podniósłby się o 7 metrów ! Na obszarze Grenlandii znajduje się największy na świecie Park Narodowy. Obliczono, iż zajmuje on powierzchnię większą od obszaru  163 najmniejszych państw świata łącznie  a zimą na tak ogromnej przestrzeni przebywa ok… 30 osób. W wodach opływających wyspę żyją rekiny, które w swoimi menu mają m.in. niedźwiedzie polarne.

Najbardziej ekstremalne temperatury panują w środkowej części Grenlandii. Wystarczy powiedzieć iż w najcieplejszym lipcu,  słupek termometru  nie wychyli się powyżej…..   minus 12 °C.

Grenlandia od 1991 r wynikiem: minus  –69,6 °C.  dzierży uznany przez Światową Organizację Meteorologiczną  rekord zimna dwóch półkul:  zachodniej oraz północnej. Stolicą Grenlandii jest Nuuk (duńska nazwa Godthåb).

Właśnie w tym miejscu na pokładzie samolotu lecącego na subkontynentalnej trasie z Edmonton /Kanada/ do Amsterdamu zostało sfotografowane logo Niedar:

Niestety fotka nie jest zbyt wyraźna ponieważ akurat w tym momencie  co ilustruje samolocik na wirtualnej mapie trasy, na pokładzie panowało totalne zaciemnienie. Da się jednak wyczytać z ekranu monitora czas jaki pozostał do celu podróży oraz dystans w milach jaki mają jeszcze do pokonania podróżni.

Fotkę wykonał Duet M&T czyli Mariola i Tadeusz promotorzy akcji “Logo Niedar travel the world” którzy po dłuższej nieobecności wybrali się w podróż do kraju.

Flagę Niedar na mapie Google wpinamy w stolicy Grenalndii i liczymy iż kiedyś w przyszłości, ktoś zawita na wyspę z logo Niedar – bardziej stacjonarnie.  Cała trudność  polega na tym iż połączenie z Grenlandią maja tylko 4 miasta  na świecie. Trzy z nich leżą na Islandii  a czwartym i nam najbliższym jest Kopenhaga.

Dodaj komentarz