Logo Niedar i królowa brytyjskich rzek:

Po raz kolejny logo trafiło w turystyczne serce Londynu !  Fotki wykonał dr hab. Paweł Scharoch  Profesor Politechniki Wrocławskiej  – Przyjaciel Niedar – Twórca jazzowej wersji Hymnu Niedarian, Lider Zespołu Quantum of Jazz – dziękujemy !

Ponieważ niektóre z widocznych elementów architektonicznych wcześniej już opisywaliśmy. Dziś czas najwyższy aby przyjrzeć się…. samej Tamizie:

Rzeka liczy  346 km długości. W najszerszym miejscu ma 300 metrów. Pierwszy most  zbudowano  na niej  w czasach…  rzymskich. Do 1750 roku… była to jedyna tego typu przeprawa na rzece ! Dziś w tym miejscu stoi słynny: London Bridge.

Brzegi Tamizy spaja  ok. 200 mostów. W samym Londynie jest ich blisko 40 /ci !  Najdłuższy, Queen Elizabeth II Bridge, ma 812 m rozpiętości. Wahania poziomu wody w rzece sięgają 7 metrów ! Decydują o tym nie tylko przypływy i odpływy.

W 1736 r. nie lada sensację wywołał sam Benjamin Franklin. Późniejszy Prezydent USA doskonale pływał i nurkował popisując się swoimi umiejętnościami przed zgromadzonymi  na brzegach Londyńczykami.

W kolejnych latach w wyniku spontanicznego rozwoju miasta Tamiza zmienia się w  wielki ściek. Praktycznie zamiera w niej życie biologiczne. 3 września 1878 roku, dochodzi na rzece do katastrofy.  Parowiec pasażerski Princess Alice zderza się z węglowcem:  Bywell Castle.  Z blisko 650 pasażerów udaje się uratować zaledwie, około  200/tu  pasażerów. Spora część z nich jednak  wkrótce  umiera …z  powodu zatrucia gazami fekalnymi wydobywającymi się z Tamizy.

W upalne dni odór stawał  się wręcz nie do wytrzymania. Ludzie na ulicach dostawali  niekontrolowanych torsji. W parlamencie zaczynają pojawiać się głosy aby jednak coś z tym problemem począć…   i dzisiaj  świat może się uczyć od Anglików.

Współcześnie w Tamizie  żyje  ponad setka gatunków ryb ! Na „gościnnych występach” zdarza się zaobserwować nie tylko foki i delfiny. Widziano tu nawet … rekiny ! Ok 2/3 zasobów  wodny pitnej dla Londynu …. pobieranych jest z Tamizy !

 

Dodaj komentarz