Logo Niedar nad największym włoskim jeziorem:

Pokonując kilkanaście  tysięcy kilometrów w bagażach Ambasadorskiego Duetu Marioli & Tadeusza  z Edmonton,  logo  naszej wsi, po raz pierwszy dotarło nad największy położony we  Włoszech,  naturalny zbiornik słodkiej wody !   Płyniemy oto po ukształtowanym  ok. 5 milionów lat temu, polodowcowym rynnowym jeziorze Garda. To ogromne i jednocześnie  najczystsze z  włoskich  jezior  liczy aż  55 kilometrów długości, przy  szerokości dochodzącej miejscami nawet do 12 kilometrów! Największa  zbadana głębia mierzy  346 metrów ! Zróżnicowana i bajecznie  urozmaicona linia brzegowa wynosi łącznie 158,4 km. Chociaż tafla jeziora usytuowana jest na wysokości niewiele ponad 60 m.n.p.m;  to horyzont brzegu północnego,  wieńczą  monumentalne szczyty Alp. Latem pokryte śniegiem ! Urzekający i niepowtarzalny krajobraz ! Region Garda Trentino słynie ze szczególnego mikroklimatu,  który pozwala na najbardziej na świecie wysuniętą w kierunku północnym –   uprawę gajów oliwnych !  Na brzegach jeziora znajduje się mnóstwo  średniowiecznych miasteczek, historycznych willi i zamków obronnych /Malcesine, Sirmione/. Spore obszary  zajmują  winnice,  których produkowane są słynne wina/Bardolino/,lub cytrynowki/Limone/. Dopływamy do Zamku Scaligero;

To jeden z najlepiej zachowanych obiektów historycznych. Twierdza broniła  niegdyś dostępu do miasteczka Sirmione. Pod względem liczby zwiedzających obiekt zajął 22 miejsce w rankingu najczęściej odwiedzanych miejsc na terenie dzisiejszych  Włoch:

Magnesem przyciągającym turystów jest twierdza, która  jest jedyną  zachowaną  do dzisiaj budowlą historyczną z XIV wieku stanowiącą przykład ufortyfikowania portu na urbanistycznym planie zamku !

Nieco w cieniu turystycznej sławy Zamku Scaligero  znajduje się  „Grotte di Catullo”  dom z przepiękną niegdyś widokową  arkadą i przylegającej do niej tarasem   z którego  można było podziwiać panoramę jeziora:

Dom   przypisywany jest  poecie  z Werony:  Gaiusowi Valerio Catullo – stąd obecna nazwa. Dzisiaj znajduje się tu stanowisko archeologiczne bowiem pod willą odkryto budowle z I wieku p.n.e., które  niegdyś  zajmowały powierzchnię blisko 2 hektarów i włączone były  w ciąg fortyfikacyjny portu.  Obecnie wiedzie tam niepozorna ścieżka na której  zatrzymało się na moment logo Niedar  w drodze do utworzonego w tym miejscu muzeum archeologicznego.

Sirmione szczególnie lubiła  Maria Callas. Jest tu willa w której mieszkała a miejscowy park nosi jej imię….

Zmieniamy miejsce pobytu i  dopływamy oto do miejscowości Malcesine:

Nad miejscowością góruje wieża zamku nomen omen także Scaligero…

Strzelista  wieża zamku,  urzekła  / czasy weneckie/ goszczącego tu  Johanna Wolfganga Goethego, który narysował kilka szkiców fortyfikacji, co spowodowało iż miejscowi śledczy, zaczęli podejrzewać go o szpiegostwo na rzecz Austrii. Poeta musiał w związku z tym stawiać się na przesłuchania…

Nad spokojną Malcesine wznosi się  potężna   Monte Baldo /2218 m.n.p.m./.   Na jej szczyt można wjechać kolejką linową… z obracającymi się osiowo przeszklonymi gondolami. Oto panorama Lago di Garda  z poziomu Monte Baldo:

A poniżej już w wersji z logo Niedar:

Klikając poniższy link wjedziesz wirtualnie kolejką na szczyt Monte Baldo i ujrzysz wiele ciekawych ujęć Lago di Garda niczym z lotu ptaka:

https://www.youtube.com/watch?v=ftF3k4Amwvg

Na zakończenie naszej wspólnej  podróży po Jeziorze Garda warto wspomnieć o miejscowości Limone. Znajdująca się tam Riviera di Limoni inspirowała pisarzy i poetów od Goethego po  Joyca.

Więcej  fotek z opisanych miejsc? Klikaj we flagi Niedar wpięte  na naszej mapie Google prezentującej on line zasięg akcji: Logo Niedar Travel the World”  /patrz przycisk w górnym menu strony/

 

 

 

Dodaj komentarz