Logo Niedar po raz pierwszy na Kostaryce !

Coraz większym  „kilometrowym” wkładem w naszą akcję „Logo Niedar travel the world” imponuje nam   kanadyjsko – francuska Ambasadorka akcji –  Perrine. Po serii kanadyjskich podróży z logo, nastąpiła pamiętna wizyta Perrine  w ojczyźnie / Paryż, Wersal, Thiers… Szampania…

Perrine odwiedza bardzo ciekawe miejsca i ma już  swoje rozpoznawcze unikalne logo, otóż fotografuje ona ikonki naszej wsi  w dwóch wersjach jednocześnie: przypinka 5/lecia na której  umieszcza wcześniejszą  wersję – przypinkę okrągłą. Ten niepowtarzalny  układ „double”,   stał się jej unikalnym  znakiem rozpoznawczym  z którym tym razem –  wybrała się do… Ameryki Środkowej by przy okazji  powiększyć dorobek  naszej akcji o  kolejne 68/ósme państwo – Kostarykę ! Poczet flagowy naszej akcji wzbogaca się dzisiaj oficjalnie o barwy Republiki Kostaryki:

Kostaryka  od hiszpańskiego Costa Rica –  ‘bogate wybrzeże’,  i to nomen omen także w wersji duoble bowiem  jako państwo leżące wraz z Panamą i Nikaraguą na łączniku dwóch kontynentów amerykańskich;  zachodnia część kraju położona jest nad  Morzem Karaibskim – wschodnia zaś nad Oceanem Spokojnym. Łączna długość obu wybrzeży to ok 1290 km  Kostaryka to kraj wyżynno górzysty położony w strefie aktywności sejsmicznej. Można się tu doliczyć   ponad  stu stożków i szczytów wulkanicznych ! … z czego siedem wykazuje aktywność a ich  erupcje poprzedzają  trzęsienia ziemi.  Wulkany Kostaryki należą do tzw. pacyficznego pierścienia ognia. Najwyższym wulkanem Kostaryki jest Irazú, który wznosi się na wysokość 3432 m n.p.m. Natomiast do najbardziej aktywnych zalicza się Arenal (1633 m n.p.m.). Na uwagę zasługuje Poás, który ma drugi pod względem średnicy krater na świecie (1,5 km).  Nad krawędzią Poás, z ikonkami Niedar  stanęła Perrine:

Do tej pory, Logo Niedar było już  fotografowane  na tle wulkanów Islandii czy japońskiej Fudżi Yamy ale były to raczej tła odległe. Dzięki Perrine mamy możliwość zajrzenia praktycznie do wnętrza otwartego stożka z poziomu ok 300 metrowego urwiska. Od geometrycznego  środka krateru w linii prostej dzieli nas  zaledwie 1 km. Przepiękna fotka !

Należy  mieć na względzie iż znajdujemy się na krawędzi wulkanu uznawanego za … czynny a poniższa tablica informuje co należy zrobić na wypadek niespodziewanej erupcji popiołów lub wyrzutu kamieni:

O tym iż  znajdujemy się nad jednym  z najbardziej aktywnych wulkanów Kostaryki świadczy kolejna tablica sfotografowana przez Perrine, przedstawiająca jak zmienia się krajobraz kiedy wulkan wchodzi w fazę spektakularnej erupcji. Najstarsza erupcja w czasach historycznych miała miejsce w 1828, ostatnia w 1996. W międzyczasie naliczono ich 39.

Wulkan posiada trzy kratery. Dwa z nich,  wypełniają jeziora. Często występują tu  tzw. erupcje  freatyczne lub freatomagmowe.  Woda dostaje się wtedy  szczelinami do wnętrza wulkanu, tam przekształca się w parę wodną, która pod ciśnieniem eksploduje niczym ogromny gejzer!

W 1971 wokół wulkanu utworzono park narodowy Volcán Poás.

Poniższa tablica ukazuje zmiany jakie dokonały się podczas erupcji w czerwcu 2017 roku

Więcej fotek na naszej mapie Google z podróżami Logo Niedar.

Wiemy iż jeszcze sporo wulkanów  jest na Kostaryce  ale prośba do Perrine –  nie ryzykuj  😊

2 komentarze

  • Perrine pisze:

    Hola! Thank you again for your amazing post!
    Costa Rica is such a beautiful country! I am here for 2.5 months (2 months to go) to participate in study on sea turtles as a volunteer. I am learning and enjoying A LOT. The people are so very kind and relaxed around here.
    If you have the chance to go, I definitely recommand it!
    Salud!

    • Jerzy Lewandowski pisze:

      Dear Perrine
      The pleasure is on our side. Special thanks
      for your amazing photos. We are looking forward to your good time in Costa Rica. We wish you all the best 🙂
      /-/ DTR Team

Dodaj komentarz