Logo w Indiach – Świątynia Słońca Konarak.

Tysiące kilometrów od Niedar. U wybrzeża Oceanu Indyjskiego. Ściślej do  zakola  Zatoki Bengalskiej.  Na swoją kolejną egzotyczną eskapadę.  Logo Niedar, zabrał Lutek z Wesołej.  Jesteśmy oto w indyjskim stanie Orisa. Stan ma swoją unikalną flagę. Od dzisiaj wizerunek godła stanu Orisa powiększa  poczet flagowy akcji:  „Logo Niedar Travel the World”.

Atrakcją tutejszego  miasta Konarak.   Jest wpisana na światową listę dziedzictwa UNESCO –  świątynia boga słońca Surji

Zbudowana w 1278 przez króla Narasimha-Dewę I z dynastii Gangów.  Na pamiątkę zwycięstw króla nad muzułmanami władającymi niegdyś Bengalem. W czasach swojej świetności. Wieża budowli wznosiła się na wysokość 72 metrów. Należała zatem do najwyższych indyjskich świątyń !  Do dzisiaj zresztą dzierży prymat w kategorii świątyń  typu ratha, tj. rydwanu. Przy jednym z jego olbrzymich  kół zapozowało logo Niedar:

Średnica kół wynosi bagatela 3 metry !  Mury zdobią liczne rzeźby i płaskorzeźby. Przedstawiają one ulubiony indyjski motyw –  słoniątka,  sceny z życia, tancerki a także  pary w miłosnych uniesieniach.  Co związane było  z funkcjonowaniem kultów tantrycznych…

W regionie  Orisa  od 2008 roku dochodzi  do zamieszek na tle religijnym. Hinduscy ekstremiści występują przeciwko chrześcijanom. Szacuje się iż nawet 50 000 prześladowanych musiało szukać schronienia w lasach. Setki chrześcijan poniosło śmierć.  Region nawiedzają tropikalne cyklony. Jeden z nich w 1999 r. zabił ok 10 000 osób!

Więcej fotek Świątyni Słońca. Odnajdziesz na naszej interaktywnej  mapie Google. Prezentującej zasięg akcji: „Logo Niedar Travel the World”. Patrz górne poziome menu.

Jeśli i Ty chcesz odbyć – póki co – wirtualną podróż po świątyni. Ujrzeć z bliska i ocenić artyzm jej twórców. Poczuć także komercyjny charakter tego miejsca. Kliknij w poniższy link: https://www.youtube.com/watch?v=iSvhr14Pa44

Orisa jest stanem bogatym w zabytki. Centrum turystyki jest Bhubaneśwar. Znajduje się tam około 150 świątyń wzniesionych  w VII–XVI wieku. Może logo Niedar trafi jeszcze do którejś z nich… ?

Dodaj komentarz