Logo Niedar w Alberobello – Italia

W włoskim  regionie Apulia nad Adriatykiem znajduje się gminna miejscowość Alberobello.  Mieszka tu niewiele ponad 10 000 stałych mieszkańców. Region słynie z uprawy oliwek…  ale przede wszystkim  z niespotykanych nigdzie indziej na świecie domostw o niepowtarzalnej bryle. Domy zwane „trulli”  mogą kształtem  nieco przypominać  afrykańskie budowle z trzciny… ale tylko przypominać, bowiem ściany zostały ułożone ze skał  wapiennych /układanych bez zaprawy/  a zwieńczone rozbieralnym dachem. Dach to  specjalnie ułożone ociosane kamienie stanowiące  swoiste  koliste sklepienie:

Istnieje co najmniej kilka teorii opisujących genezę  tych domostw. Żadna z nich przy obecnych badawczych możliwościach  nauki –  nie została jednak potwierdzona. Jedna z bardziej prawdopodobnych mówi iż dający zdemontować się dach był obrona przed … płaceniem podatków, które nakładano dopiero w momencie ukończenia budowy murowanego  domu. Pomysłowi mieszkańcy Alberobello utrzymywali iż ich kamienne dachy można w każdej chwili rozebrać a więc całej konstrukcji jako takiej  –  nie można uznać za już  skończoną. Zatem nie było podstaw do nałożenia na ten rodzaj domostw podatku od nieruchomości:

Na dachach wielu domów widnieją tajemnicze znaki co komplikuje powstanie jednoznacznego wywodu naukowego potwierdzającego jedną z teorii powstania trulli, których w całej Prowincji Bari  doliczono się ok 1 500 domostw ! Obecnie część trulli /większość z nich wzniesiono 200 – 300 lat temu/  to unikalne hoteliki, restauracyjki czy sklepiki z pamiątkami.

Zwiedzanie Alberobello najlepiej zakończyć…. lub rozpocząć 🙂 …. w  tym miejscu

Kliknij w poniższy link a na pół godzinki zanurzysz się w  niepowtarzalny klimat,  jakże urokliwych zakątków  tego miasta. Tym razem bez podkładu muzycznego. Tylko Ty i nieco senne odgłosy z miejsca wpisanego na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO:

https://www.youtube.com/watch?v=oyyTnHqyJsc

W całym basenie Morza Śródziemnego fasady budynków obwieszone są … charakterystycznymi skrzyniami  …klimatyzatorów.

Tego pospolitego  widoku nie uświadczysz na budynkach “trulli” które dzięki swoim kształtom i użytym materiałom … po prostu nie potrzebują takiego wspomagania….

Zwolennikom statycznych fotek polecam w poziomym menu u góry strony mapę ilustrującą zasięg naszej akcji: “Logo NiedarTravel the World”, gdzie znajduje się dodatkowych, kilkanaście fotek z Alberobello.

 

 

Dodaj komentarz