Logo Niedar w Ameryce Południowej- Kurytyba:

Logo naszej wsi, chociaż już kilka razy fotografowane  w Ameryce Południowej,  jeszcze nigdy do tej pory nie pojawiło się aż  tak daleko na południu tego kontynentu. Po raz pierwszy jesteśmy w brazylijskim stanie Parana ! Poczet flagowy naszej akcji: Logo Niedar travel the world” oficjalnie wzbogacają  dzisiaj barwy tego przepięknie usytuowanego stanu:

Naszym przewodnikiem jest dr Marina Giacomin, która w swoim ambasadorskim debiucie zaprosiła  nas do Kurytyby  którą  wg. szacunków zamieszkuje  największe skupisko Polonii Południowoamerykańskiej…i  jest to  jednocześnie drugim takim miejscem po Chicago w skali obu Ameryk !

Polonia napływająca już w XIX/tym wieku  wywarła znaczący wpływ na rozwój i dzień dzisiejszy Kurytyby,  ale o tym pewnie będzie możliwość opowiedzieć  przy okazji podróży logo w inne ciekawe  miejsca tej, największej aglomeracji południa Brazylii. Nadmienić jednak należy iż tu jak w całej Brazylii mieszkańcy podzieleni są klasowo i rasowo, ale Polaków traktowani są z wielkim szacunkiem.

W Kurytybie położonej  na zalewowym  płaskowyżu  panuje subtropikalny klimat morski. „Najzimniejsze” miesiące to czerwiec i …lipiec ze średnią temperatur … ok 7 st C. co sprawia iż miasto jest uznawane za najzimniejszą stolicę  wśród stolic stanów Brazylii. Z tego powodu, znajduje się tu  jedyny w Ameryce Łacińskiej stadion piłki nożnej, którego dach domyka się całkowicie. Na początku XX w. w Kurytybie rozwinęła się produkcja yerba mate. Właściciele firm – młynów –   nazywani  byli „baronami yerba mate”…

Znajdujemy się oto w  zielonym  sercu  tego  największego „polskiego” miasta  Ameryki  Południowej  w   Botânico de Jardim Curitiba czyli w Ogrodzie Botanicznym Kurytyby, która  uważana jest za ekologiczną stolicę Brazylii:

Widoczna na fotce szklarnia ma powierzchnię  458 metrów kwadratowych. Znajdują się w niej okazy roślin charakterystycznych dla regionów tropikalnych. Zbudowana w stylu secesyjnym z nowoczesną metaliczną strukturą przypomina pałac Crystal Palace z Londynu. Bywa, że palmy przerastają najwyższe sklepienia kopuł. Zwiedzający  szklarnię mają unikalną  okazję…  „stąpania” po wierzchołkach koron  rosnących tam wielu  egzotycznych drzew ! Umożliwiają to labirynty wielu pomalowanych na biało metalowych podestów na które można się wspinać po kręconych schodach. Dzięki ścianom  ze szkła można z wysokości blisko dwóch pięter delektować się widokiem sporego obszaru ogrodu.

Miejsce to niczym magnes przyciąga wielu naukowców z całego świata, bowiem stanowi pokazową kolekcję flory wilgotnych lasów atlantyckich wschodniej Brazylii, które znajdują się na liście obszarów chronionych UNESCO.

Za szklarnią mieści się  Muzeum Franza Krajcberga, polsko brazylijskiego artysty, pasjonata  ochrony środowiska. Znajdują się tam multimedialne sale lekcyjne, audytorium z 60 miejscami i salon z kilkoma wystawami dzieł ofiarowanych przez artystów wizualnych i sporo dzieł sztuki oraz materiałów edukacyjnych.

Ogród o łącznej powierzchni  240 000 m², mieści  część kampusu Uniwersytetu Federalnego – najstarszej  brazylijskiej wyższej uczelni. Jako taki jest zabytkiem a jednocześnie jedną z głównych atrakcji miasta. Jego otwarcie miało miejsce na początku lat 90/tych ub. wieku. Pośród fontann,  wodnych kaskad i jeziorek osnowę projektu stanowią przestrzenie uformowane w stylu ogrodów francuskich.

 

Więcej fotek z tego unikalnego miejsca  na naszej mapie z podróżami logo zapraszamy /poziome menu u góry strony/ przycisk w dolnym wierszu: Logo Niedar podróżuje – mapa.

Jeśli chciałbyś zobaczyć ogród  także z lotu drona – ujrzeć jego iluminację  „by night” – koniecznie kliknij w poniższy link:

https://www.youtube.com/watch?v=5_-hnUkMQFc

Post Scriptum:

Dear Marina,

Thank you for this report and I am timidly hoping for more – not only from Curitiba, which for us is a city
with a special dimension created by our compatriots. The photo with the logo on the smartphone screen
is definitely the best shot that has been taken so far … but I hope that at the next meeting,
Tadeusz will give you a special pin and maybe even a flag with the logo of our village

Best regards: Jurek


Tłumaczenie

Droga Marino …

dziękuję za tę relację i nieśmiało liczę na kolejne  – nie tylko z Kurytyby, która dla nas Polaków jest miastem o szczególnym wymiarze wykreowanym przez naszych rodaków. Fotka z logo na ekranie smartfona jest zdecydowanie najlepszym  ujęciem jakie do tej pory zostało wykonane…ale mam nadzieję iż przy najbliższym spotkaniu Tadeusz przekaże Tobie specjalna przypinkę a może  nawet chorągiewkę z logo naszej wsi: Serdecznie pozdrawiam: Jurek  

 

 

Dodaj komentarz