Logo Niedar w Bieszczadach.

Logo Niedar pojawiło się nad zbiornikiem solińskim dzięki Oli i Rafałowi z okolic Świdnicy którzy oficjalnie od dzisiaj powiększają grono Ambasadorów  akcji: Logo Niedar podróżuje. Ola z Rafałem wyświetlili logo na ekranie smartfona nad Soliną. Dzisiaj też,  jako pierwsi z Ambasadorów otrzymają przypinkę 5/lecia ! Mamy nadzieję iż jako pierwsi sfotografują ją gdzieś w Polsce i w ten sposób nowa wersja  przypinki  zadebiutuje na graficznym firmamencie naszej akcji:

Wróćmy jednak nad Solinę by zaczerpnąć jak zwykle garść ciekawostek opisujących to jakże urokliwe miejsce.  Zalew Soliński o powierzchni ok 2200 hektarów, długości 26,6 km posiada linię brzegową o długości 166 km ! Utworzono go  poniżej ujścia rzeki Solinki do Sanu. W jego zwieńczeniu powstała najwyższa w Polsce Zapora Solińska,  która wytrzymuje napór ok pół miliarda metrów sześciennych wody. Na dnie jeziora, głębokiego przy samej zaporze na ok 60 metrów,  spoczywają zabudowania kilku wiosek: Horodek, Sokole, Teleśnica, Sanna, duża część Wołkowyi oraz oczywiście Soliny:

Budowa spiętrzającej zapory wraz całym zapleczem hydrotechnicznym trwała bisko 9 lat !  Jej wysokość – blisko 82 metry – przyciąga  oprócz  ogromnej rzeszy turystów, także i samobójców. W internecie pojawił się kiedyś nawet  poradnik w którym analizowane były dwie możliwości odebrania sobie życia:  przez skok do wody, lub skok na betonowy skos stabilizujący konstrukcję u jej podstawy. Na szczęście te przypadki samobójstw zdarzają się incydentalnie zważywszy iż  licząca 664 metry korona zapory jest uznawana za największy bieszczadzki deptak przez który przewijają tysiące turystów spragnionych doświadczenia bieszczadzkich klimatów.

Skoro o klimacie mowa to należy nadmienić iż powierzchnia Zalewu Solińskiego ma wpływ na mikroklimat okolicy. Zwiększyła się liczba wiatrów i ich kierunek a kubatura zbiornika sprawia iż okolica latem wolniej się ochładza a zimą wolniej ociepla. Obowiązuje tu strefa ciszy / nikt poza służbami /WOPR Policja/ nie może korzystać z łodzi motorowych skuterów wodnych  itp.

Zbiornik rokrocznie zasypywany jest przez blisko 200 000 ton materiału skalnego, żwiru itp. – Jest to wynik abrazji – destrukcyjnego działania fal oraz zmieniającego się sezonowo poziomu lustra wody.

Na koniec zachęcamy  do obejrzenia  zalewu solińskiego z lotu drona:

https://www.youtube.com/watch?v=MNgi6SlEjnM

Serdecznie namawiamy  do odwiedzania Bieszczad – koniecznie z logo Niedar jest tam wiele  ciekawych, wartych obejrzenia miejsc a także możliwości  spotkania ciekawych osób,  poznania  motywacji jakimi kierowali się osiedlając się w tym  owianym wieloma legendami  skrawku Polski:

 

 

Dodaj komentarz