Logo Niedar w Długopolu.

Logo Niedar w ciekawym miejscu uzdrowiska Długopole  Zdrój.   Sfotografowała Teresa Lipowska z Zawoni, której dziękujemy za jakże szerokopasmowe.  Włączanie się do szeregu  integracyjnych poczynań Niedariańskiej Społeczności. Przy okazji Moc urodzinowych  serdeczności 🙂

Jesteśmy oto przed  rzeźbą dwóch kuracjuszek /matka z córką/ którą w 2018 roku wykonał Michał Dyląg.  Uczczono w ten sposób  rocznice 200 lecia  założenia parku i działalności kurortu:

W XVI w. znajdowała się tu kopalnia …ałunu. Po wojnie XXX letniej przestała istnieć. Sztolnia  o nazwie Stąpanie Boga uległa zawaleniu. W wyrobisku zaczęła się gromadzić woda o kwaskowatym smaku. Zaczęto z niej sporządzać musujący  napój z winem i cukrem. Pito ją także bez dodatków. … by w efekcie zacząć zażywać kąpieli w pierwszych drewnianych wannach.

No i tak się zaczęła historia tego miejsca pod ówczesną nazwą Bad Langenau.  Dzisiejsze Długopole jest znanym dolnośląskim uzdrowiskiem w którym zaleczanych jest cała gama schorzeń…. Ale na dobrą sprawę nikt nie wie jakie przypadłości ściągnęła w to miejsce dwie kuracjuszki …?

Jeden komentarz

Dodaj komentarz