Logo Niedar w Iranie. Filband, wieś w chmurach:

Po dłuższej przerwie  mamy ponowną,  jakże unikalną   możliwość zaprezentowania fotek  logo naszej  wsi  wykonanych w  odległych,  niezbyt często  odwiedzanych przez Europejczyków obszarach Iranu. Kolejne kilometry w  akcji:  Logo Niedar travel the World oraz  ujęcia z wyjątkowego miejsca  dostarczył  nam  Prof. dr Alireza Sari – którego działalność naukowa związana jest z Uniwersytetem w Teheranie. Pan Profesor zabrał nasze  logo na wycieczkę  w masyw  Elbrusa, górujący  nad  południowym wybrzeżem  Morza Kaspijskiego. Jest tu wiele  wiosek założonych i funkcjonujących wysoko w górach. Roztaczają się z nich urzekające wysokogórskim pięknem wspaniałe widoki. Oto u naszych stóp w tle logo irańska wieś – Filband:

Filband leży na wysokości 2 700 m.n.p.m.  Dla porównania  najwyżej położona wieś w Polsce to  Ząb z Gminy Poronin.  Mieszka w niej m.in. nasz najbardziej utytułowany skoczek narciarski Kamil Stoch. Ząb położony jest jednak  „zaledwie”  na wysokości 1013 m.n.p.m…

Nazwa Filband  w lokalnym języku stanowi kompilację słów – synonimów takich określeń jak  zmęczenie oraz rezygnacja, które mają odzwierciedlać trudy jakie należy pokonać aby dotrzeć w to miejsce. Tu zima zaczyna się bardzo szybko a ustępuje miejsce wiośnie wyjątkowo  późno:

Bywało w przeszłości  iż wiele domostw na czas zimy było po prostu opuszczanych  przez mieszkańców, którzy schodzili w doliny  i wioska pustoszała. Ze względu na wysokość nad poziom morza częstym  elementem pejzażu  są  chmury ścielące się na dachach zabudowań.

 

Zdarzają się też dni kiedy chmury ścielą  się poniżej linii zabudowań i wtedy Filband staje się … prawdziwą wioską  w chmurach:

Obecnie  Filband stał się bardziej dostępny dzięki drodze  asfaltowej, łączącej wieś z główną drogą  Haraz – Teheran.

Między okolicznymi szczytami  wije się kilka rzeczek z krystalicznie czystą  wodą, która wg. lokalnych mieszkańców, posiada cudowne własności terapeuteczne !

Na zakończenie tego wiosennego  wysokogórskiego wypadu, zapraszam do wspólnego  obejrzenia niebiańskiej wioski  z nieco jeszcze wyższej perspektywy czyli z lotu drona:

https://www.youtube.com/watch?v=NX_c6Kz0tvg

Post scriptum:

Na zakończenie dzisiejszej irańskiej podniebnej przygody z Logo Niedar,   Pan Profesor –  dla  odmiany –  sprowadził nas symbolicznie do poziomu wyjścia / wszak wg. wielu hipotez  życie wyszło z morza/   – czyli trafiamy z logo na poziom  plaży morza …:

Oto na horyzoncie klasyczny kończący dzisiejszą relację  zachód słońca nad widnokręgiem morza Kaspijskiego. Dziękujemy Panie Profesorze i pozdrawiamy z Niedar z miejsca położonego zaledwie  ok 130 m.n.pm.

Dodaj komentarz