Logo Niedar w Kanadzie – Manitoba – Portage La Prairie.

Oto dzisiaj poczet flagowy akcji „Logo Niedar Travel the World” powiększa się o barwy kolejnej kanadyjskiej prowincji -Manitoba:

Portage la Prairie, jest piątym co do wielkości miastem  prowincji. Ze względu na położenie nad jeziorem Crescent Lake,  które ma   kształt półksiężyca nazywa się je czasami  „Wyspą na preriach”. Myli się jednak ten kto sądzi iż z tej miejskiej  wyspy „jest wszędzie daleko”. Otóż nie, bowiem leży ona dokładnie przy transkanadyjskiej autostradzie.

 Ślady osadnictwa na tych terenach podobnie jak u nas w Niedarach – sięgają kilku tysięcy lat  wstecz.  Jednak pierwsi Europejczycy pojawili się tu  dopiero w połowie XVII wieku. Manitoba uchodzi za słoneczną prowincję z wynikiem 318/tu  słonecznych dni w roku. Miejska ciekawostka jest …brak transportu publicznego a parkowanie w śródmiejskiej dzielnicy handlowej jest możliwe tylko na 2 godziny. Po upływie tego czasu auto trzeba przestawić o …co najmniej jedna przecznicę w stronę peryferii.

Jest tu parę ciekawych,  wartych zwiedzenia  miejsc np. Muzeum Fort la Reine , – skansen  25 zabytkowych siedzib – budynków  pozwalających śledzić urbnistyczne trendy osadnicze.  Miasto słynie w okolicy Festiwalem Ziemniaków a od sierpnia do października funkcjonuje tu spory labirynt wykoszony w ogromnym polu kukurydzy. Wszystkie te atrakcje zdecydowanie  jednak przebija największy na świecie pomnik napoju gazowanego:

Kiedyś znajdował się tu klasyczny budynek wieży ciśnień, która została przekształcona w ogromną ponoć  największą na świecie   puszkę Coca-Coli  z której słynie Portage la Prairie nie tylko w Kanadzie. Jest to miejsce pod którym chętnie fotografują się rzesze turystów do których teraz  dołączyło – logo Niedar 😊

 

 

Dodaj komentarz