Logo Niedar w Kanadzie – Orillia:

Ciekawe miejsce na swój  ambasadorski debiut  w akcji: „Logo Niedar podróżuje”– „Logo Niedar travel the world” –  odkryje dziś przed nami   dr Alex Zimmer. Jesteśmy oto  w położonej między jeziorami: Couchiching i Simcoe miejscowości Orilia w prowincji Ontario.   Jednej z wielu weekendowych baz, rozlokowanych u wybrzeży  jezior,  z których licznie  korzystają  mieszkańcy Toronto.  Jeziora te,  chociaż geograficznie nie wpisują się  do Krainy Wielkich Jezior, to z naszej perspektywy są to  ogromne zbiorniki wodne. Dość powiedzieć, że Jezioro  Simcoe ma powierzchnię – 743 km² a więc  obszar  6/ciokrotnie większy od  naszego rodzimego  mazurskiego morza !  Jezioro to,  ma średnioroczną temperaturę  powierzchni… ok  2,5 st. C i zimą całkowicie   zamarza,  stając się kanadyjską  stolicą wędkarstwa podlodowego.  My jednak  mamy okazję aby wirtualnie poza zimowo,  wypłynąć z Orilla i z lotu drona obejrzeć  przybrzeżne tereny. Wystarczy  kliknąć w  poniższy link:

https://www.facebook.com/VisitOrillia/videos/4829953943751635

Wróćmy jednak  do centrum miasta i idei naszej akcji. Alex wyświetlił logo Niedar na ekranie smartfona pod gmachem: Orillia Opera House:

W budynku tym koncentruje się kulturalna aktywność mieszkańców. Mieści się tu kameralny teatr dla setki widzów oraz osobne spore audytorium liczące  blisko 700 miejsc.   Opera House oferuje najwyższej jakości muzykę na żywo i teatr o zasięgu lokalnym, krajowym i międzynarodowym. Więcej fotek  – także z wnętrza tej miejscowej świątyni sztuki i kultury na mapie Google /patrz  dolny poziom górnego menu strony/.

Na jednej z tych fotek uwiecznione zostało popiersie – pomnik urodzonego tu w 1938 roku  piosenkarza i autora tekstów, największego nie tylko kanadyjskiego   Barda muzyki folk , folk-rock i country. Ten wielokrotnie nagradzany i utytułowany Artysta,   znany  jest z  ponadczasowych piosenek o pociągach,  wrakach statków, rzekach i autostradach, kochankach i samotności. Kilka albumów Gordona  Lightfoota bo o nim mowa,  otrzymało  międzynarodowy laur złotej i multiplatynowej płyty. Artysta : żywo reagował  na rozgrywające  się wokół wielkie dramaty np. zatonięcie tzw. jeziorowca:  Edmund Fitzgerald. Statek o długości ponad 200 metrów,  wypełniony urobkiem rudy,  podczas sztormu na jeziorze nie wytrzymał naporu ponad 10 metrowych fal  i  rozpadł się na dwie części.  Wraz z całą licząca 29 osób załogą poszedł na dno. Piosenka na temat katastrofy największego statku wraku  jaki spoczywa na dnie wielkich jezior,  tylko na portalu You Toube,   doczekała się ponad 16 milionów wyświetleń ! Możesz dołączyć do tego wirtualnego audytorium klikając w poniższy link:

https://www.youtube.com/watch?v=PH0K6ojmGZA

Nie ma w historii kanadyjskiej muzyki, artysty o bardziej znaczącym dorobku.  Jego piosenki nagrywali tacy wykonawcy  m.in jak Elvis Presley , Johnny Cash , Bob Dylan ,Barbra Streisand , Eric Clapton , czy  Olivia Newton-John !

Wróćmy jeszcze na moment do miejscowości Orillia gdzie wzięła początek niniejsza relacja.  Jeden z mieszkańców tego  liczącego  ok 30 000 mieszkańców miasta a prywatnie przyjaciel Alexa – nakręcił wraz z kolega doskonały pastisz klasycznego   powitalnego teledysku. Przymknij jedno oko, uśmiechnij się i odpręż się przy tym amatorskim acz wykonanym w sposób idealnie naśladujący styl i sznyt poważnych  powitalnych teledysków jakich wiele na YT:

https://www.youtube.com/watch?v=qp_zyuo0W2o

Trawestacje niektórych ujęć jakby  w duchu Cyrku Monthy Pythona. Kapitalny dystans do  rzeczywistości, która jest wszak codziennością autorów… i  jakże wpadający w ucho a jednocześnie   niepowtarzalny  refrenowy zaśpiew  wykonawcy.  Idealny przerywnik rozweselający gdy za oknem ni to zima ni to jesień i niewiele …chce się 😊

Autorom gratulacje ! – Alexowi – dzięki !

/-/ Zespół DTR Team !  czyli  Danusia, Tadeusz  i Redaktor 🙂    

3 komentarze

 • Alex Zimmer pisze:

  So happy to be a part of this!! Thank you for putting Orillia on the map!!

 • Alex Zimmer pisze:

  Happy to be a part of this! Thank you for putting the small city of Orillia on the map!!

 • niedary@gmail.com pisze:

  Hi Alex.
  All pleasure and gratitude is on our side !.
  On behalf of Niedarian people,:
  Cordially greet::
  Danuta & Jurek > Part of DTR Team on this side of the Atlantic 🙂

Dodaj komentarz