Logo Niedar w Katowicach.

Kiedy ostatnio byliście w Katowicach?  To niesamowite jak szybko zmienia się to miasto i jak mocno zauważalny jest w nim nieustanny rozwój – nasze logo świadkiem!

Przejeżdżając przez wielkie ruchliwe ulice i te bardziej kameralne, jak ulica Jastrzębia, można zauważyć zderzające się ze sobą światy przedwojennych, tradycyjnych budowli z totalnie nowoczesna architekturą. Docieramy do przepięknej, bajecznej dzielnicy Nikiszowiec:

Początkowo było to osiedle robotnicze dla górników kopalni Giesche wybudowane w latach 1908–1918. Nazwa pochodzi od położonego nieopodal szybu kopalnianego. Dzielnica posiada bardzo bogatą historię związaną z m. in. powstaniem śląskim, o którym opowiada film Kazimierza Kutza „Sól ziemi czarnej”, ostatnim strajkiem robotniczym górnośląskich robotników przed II wojną światową – „Perła w koronie” Kazimierza Kutza, następnie okupacji niemieckiej, wyzwolenia i włączenia w 1960 dzielnicy w skład miasta Katowice oraz wpisania w 1978 tego miejsca do rejestru zabytków i objęcia go ochroną prawną. Dziś górnicze osiedle stanowi atrakcję turystyczną miasta i województwa śląskiego. Nikiszowiec jest jednym z obiektów na Szlaku Zabytków Techniki, który został otwarty w 2006 roku. Do dziś odbywają się tam rozmaite imprezy (np. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Naiwnej „NIKISZ-FOR” – obecnie Art Naif Festiwal) jarmarki, a w 2011 roku miejsce zostało wpisane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego na listę Pomników Historii.
Na trasie logo,  nie mogło zabraknąć budowli zapierającej dech w piersiach nie tylko swoim ogromem ale też unikatowym, kosmicznym kształtem:

Czy wiedzieliście, że kształt Spodka to nie tylko wymyślny efekt projektu graficznego, ale kwestia zaawansowanych przeliczeń architektonicznych i matematycznych? Architekci obliczyli, że właśnie taka konstrukcja (okrągła, stożkowata, o stosunkowo bardzo małej powierzchni styku z ziemią) jest w stanie wytrzymać silne wstrząsy górnicze. Początkowo obiekt miał być znacznie większym, z dodatkowymi dwoma basenami. Finalnie jednak składa się z hali sportowej, lodowiska i sali gimnastycznej. Zanim budowa została oddana do użytku.  potrzebna była próba wytrzymałości obiektu. Zaangażowano więc ponad 4000 żołnierzy, którzy zasiedli na widowni, a na znak zaczęli tupać i podskakiwać w jednym czasie. Próba się powiodła i tak 9 maja 1971 roku oddano Spodek do użytku:

Tuż po otwarciu w spodku działało kino, w którym mieścił się jeden z największych ekranów w Polsce (22mx14m). W 1973 roku 104 tyś. osób obejrzało tam „W pustyni i w puszczy”, a 60 tyś. „Ojca Chrzestnego”. Odbyło się tam również wystąpienie Fidela Castro w 1972 roku oraz pierwsza prezentacja Fiata 126p.

W Spodku został pobity rekord frekwencji widowni – w 2001 roku w rozgrywkach Ligi Światowej w Siatkówce Mężczyzn na trybunach zasiadło prawie 50 tyś. kibiców z całego świata. Spodek był i do dziś jest prężnie działającym obiektem sportowym, w którym odbywają się wielkie wydarzenia, takie jak Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce w 1975 roku, Finał Ligi Światowej w siatkówce mężczyzn w 2001 i 2007 roku, Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn z 2014 roku czy odbywający się cyklicznie od 2012 roku Intel Extreme Masters, czyli największa impreza poświęcona zjawisku e-sportu w tej części świata. Tą budowlę trzeba zobaczyć, a nawet się nie da jej przeoczyć – na elewacji Spodka wyłożonych jest 30 tyś. łusek aluminiowych – zostały one wymienione w 2011 roku z azbestowo- cementowych (usunięto wówczas około 100 ton azbestu). Przybywajcie  do Katowic w ślad za naszym logo i oczywiście  z logo,  bo ciekawych miejsc tu jeszcze sporo do odwiedzenia = czas normalności   zdaje się nadchodzić a podróże po Polsce mogą być równie fascynujące jak te po świecie.

/-/ -/- /-/ Zespół  DTR Team

Dodaj komentarz