Logo Niedar w Kołobrzegu !

W gronie Ambasadorów międzynarodowej akcji.   Logo Niedar Travel the World.  Pod numerem 108 rejestrujemy Jadwigę  Lipowską z Zawoni. Liderkę wśród Fanów konta FB: Niedary z Kocich Gór. W swoją  podróż do Kołobrzegu Jadwiga zabrała chorągiewkę z Logo Niedar, którą sfotografowała tuż przy kołobrzeskim molo /220 m długości i 9 m szerokości/….   przy rzeźbie  Mariana Deskorolkarza:

Jadwiga na szlaku Marianów.

Zachęcamy do odwiedzania Kołobrzegu. Fotografowania logo Niedar z …kolejnymi Marianami.  To niewielkie  /30 cm –  40 cm / rzeźby mew, które od 2019 roku pojawiają się w różnych punktach miasta. Analogicznie jak wrocławskie krasnale. Trzebnickie koty.  Wszystkie te urokliwe miniatury mają swoją historię, lokalizacyjne uzasadnienie.  Stanowią niewątpliwie aktywną ozdobę miasta. Marian na deskorolce z racji lokalizacji przy molo.  Bywa najczęściej fotografowanym obiektem:

Fotka  autorstwa Jadwigi. Trafiła już na naszą  interaktywną mapę Google. Kliknij w odpowiedni klawisz w poziomym menu strony. Ujrzysz więcej zdjęć z tej lokalizacji.

Pomysł stworzenia cyklu rzeźb miniatur.  Z towarzyszącymi im utensyliami ludzkimi.   Jest autorstwa grafika Dariusza Jakubowskiego. Artysta jest także ojcem chrzestnym tychże a więc pomysłodawcą imienia Marian. Zapytany bowiem – jak się nazywa samiec mewy – bez wahania odparł: „Marian” i tak już zostało…. Autorem  rzeźb wykonanych na podstawie grafik – jest z kolei  Romuald Wiśniewski

W galerii mew o ludzkich cechach spotkasz m.in. pirata, kapitana, ratownika. Plażowicza, czy nawet wolontariusza Wielkiej Orkiestry !

Ostatnio /już ze środków budżetu obywatelskiego/ zostały sfinansowane m.in. Marian pływak, koszykarz i piłkarz:

Garść kołobrzeskich ciekawostek:

Na 11/tym piętrze nadmorskiej  kawiarni: Eleven Club.  Znajduje się jedyna nad polskim morzem …  obrotowa podłoga. Delektując się małą czarną.  Można obejrzeć,  zarówno panoramę Bałtyku jak i panoramę  miasta Kołobrzeg.

W podziemiach kołobrzeskiej  latarni morskiej.  Znajduje się osobliwe  muzeum minerałów. Unikalnym  eksponatem jest w nim … muszla małża – Przydaczni Olbrzymiej.  Ma ona długość – bagatela – 1,5 metra  i waży 134 kg ! Nie ma w Polsce  większego eksponatu !

Niektórzy mieszkańcy Kołobrzegu pracują na podstawie przepisów prawa górniczego. Obchodzą więc – jak cały górniczy Stan  …Barbórkę. Oczywiście ludzie Ci nie dojeżdżają codziennie na Śląsk lecz na miejscu pracują przy wydobyciu czarnego złota  – czyli kołobrzeskiej …borowiny. Tu w okolicach Kołobrzegu jest jedno  z największych złóż tego m.in. przeciwzapalnego  błota.

Kto był w Kołobrzegu zna zapewne Muzeum Oręża Polskiego. Nie wszyscy jednak wiedzą, że w 2013 utworzono Skansen Morski.  Można tu podziwiać miny morskie, które mimo zawartości ponad 100 kg trotylu – utrzymywały się na wodzie. Jest tu wyrzutnia rakiet a także jacht trałowiec przy użyciu którego podcinane były łańcuchy min głębinowych….

 

 

Dodaj komentarz