Logo Niedar w krainie Nokii, Muminków i Świętego Mikołaja!

Jeszcze nie tak dawno logo Niedar „widziano” w Afryce, Chorwacji na dwóch  spływach kajakowych w Polsce…. a teraz pojawia się na północnowschodnim  krańcu Europy i to  po raz pierwszy w Finlandii  i po raz pierwszy miało ono  okazję przepłynąć się….  promem. Oto fotka z logo Niedar które właśnie dobiło do helsińskiego portu:

Dziękujemy Piotrowi z Różanej który przewiózł ikonkę naszej Małej Ojczyzny na trasie:

Niedary – Wrocław > auto 42 km.

Wrocław  – Warszawa > samolot 305 km

Warszawa – Tallin  > samolot 840 km

Tallin – Helsinki  > Prom 86 km

Helsinki  – Tallin > Prom 86 km

Tallin – Warszawa – Kielce – Niedary > auto  ok. 1 500 km

Razem do wirtualnego licznika promocji naszej wsi dopisujemy 2 859 km

Jeśli klikniesz w panel: Logo Niedar podróżuje u góry strony, włączysz tryb pełnoekranowy mapy Google, odnajdziesz flagę Niedar, którą Piotr symbolicznie „zatknął” w helsińskim porcie, to oprócz fotki Piotra ujrzysz kilka innych fotek prezentujących ogrom tej nowoczesnej inwestycji.

 Helsinki – garść ciekawostek:

To portowe miasto tak pod wzgl. powierzchni jak i ludności jest ok 2,8 razy mniejsze od Warszawy  ale dzierży europejski prymat  najbardziej zielonej stolicy. Helsinki to miasto słynnych na cały świat Muminków, które właśnie tu wykreowała Tove Marika Jansson. Jeszcze w XIX wieku obowiązywał tu ruch lewostronny ! Mało kto wie iż Helsinki  słyną z  nocnego życia i… niewykluczone iż z tego powodu akurat tu  znajduje się największa izba wytrzeźwień w Europie… no ale może to kwestia rozmachu bowiem… na końcu głównej alei miasta, znajduje się jedna z największych europejskich galerii handlowych/ 11/cie kondygnacji z czego dwie podziemne/…

…a poniżej fotka  wykonana na zwykłej helsińskiej ulicy z dala od wielkich nowoczesnych  budowli:

 

Wydaje się, iż jakoś tak swojsko tutaj … ale pozornie bowiem  znajdujemy się na rogatkach bardzo zindustrializowanej przyportowej dzielnicy Camppi

Z fińskiej edukacyjnej łączki:

Do szkół nie ma egzaminów wstępnych a w większości z nich uczniowie zwracają się do nauczycieli…. po imieniu. Tu nie wolno dzielić uczniów wg. ich umiejętności. Zadania domowe tak są konstruowane,  aby ich wykonanie nie zajmowało uczniowi  więcej aniżeli 0,5 godziny. Wskaźnik różnicy pomiędzy najsłabszym a najlepszym studentem w Finlandii jest najmniejszy na świecie. W Finlandii aż 66% uczniów idzie na studia.

Kilka ciekawostek ogólnych o kraju w którym funkcjonuje  ponad 2 miliony saun !

Finlandia powierzchnią jest zbliżona do Polski ale składają się nią:  blisko 100 000 wysp i wysepek oraz  ponad 180 000 jezior. Na północy kraju w czerwcu i lipcu słońce świeci… przez całą noc. W kuchni fińskiej królują oczywiście ryby …i dania z renifera. Wiadomości nadaje się tu także… w języku łacińskim. Jeden z najbogatszych Finów za przekroczenie szybkości o 40 kilometrów zapłacił mandat w wysokości blisko pół miliona złotych bowiem w Finlandii wysokość mandatu zależy od …zarobków. Może dlatego na fińskich drogach ginie mniej osób aniżeli w naszych wodach tonie w czasie wakacji ?

 

 

 

 

 

Leave a Comment