Logo Niedar w kraju Sikhów: Amritsar, Złota Świątynia

Ikonka naszej wsi.  W ramach akcji: Logo Niedar Travel  the World.  Pojawia się w coraz bardziej odległych zakątkach ziemskiego globu. Często zawdzięczamy to  nowym Ambasadorom akcji. Czas na prezentację kolejnego  z nich. Od dzisiaj Shammy Nahal, zasila oficjalnie  Międzynarodowy Team Tadeusza z Edmonton.

POZNAJMY SIĘ:

Shammy urodził się w Kanadzie, a jego przodkowie wywodzą się z religijnej wspólnoty,  słynnych w świecie  z  niesłychanej waleczności,  indyjskich  Sikhów.  Shammy ukończył Uniwersytet Alberty w kanadyjskim Edmonton  z tytułem  Bachelor of Business Administration. Zawodowo zajmuje się doradztwem finansowym ekonomią oraz  marketingiem. Sammy acz nie jest religijny,  szanuje tradycje rodzinne a więc wnosi do zespołu kolejny jakże dla nas egzotyczny i wydawało się nieosiągalny nawet w takim międzynarodowym teamie – język Punjabi. Język ten używany jest w indyjskiej prowincji Pendżab. Język ten  – jest  jednym  z 15 dialektów w prowincji  Punjab i jednym  z 22 języków w Indiach/hindu jest urzędowym/.

Flaga tej prowincji staje się więc pierwszym trofeum naszego nowego Ambasadora,  wzbogacającym  flagowy poczet  naszej akcji:

Tym samym, od dzisiaj oficjalnie,  Team Edmontoński  zapisujemy odświeżonym ambasadorskim  kodem:  38/18/6

Czyli jest to Międzynarodowy Zespół 38/ośmiu Amabasadorów. Władają oni  18/toma ojczystymi językami ! Odwiedzili wszystkie sześć kontynentów ziemskiego globu.  Zabierając ze sobą  wszędzie tam   logo Niedar !

Hi Shammy Welcome in our Team !

Witamy Cię zatem w Klubie z nadzieją iż będziesz pamiętał o logo Niedar podczas swoich  swoich kolejnych podróży po świecie !

 KILKA SŁÓW O PROWINCJI PENJAB

Funkcjonuje tu kilkanaście uczelni wyższych a  Pendżabski Uniwersytet Rolniczy jest jedną z najbardziej prestiżowych  uczelni rolniczych na świecie ! Nic więc dziwnego iż w rankingu  tzw.  Globalnego Indeksu Głodu  pośród stanów indyjskich Penjab zajmuje najlepsze !  – ostatnie miejsce! Prowincja bywa  także określana mianem  Spichlerza Indii. W 1974 roku wszystkie miejscowości w prowincji zostały zelektryfikowane !

ZŁOTA ŚWIĄTYNIA SIKHÓW

Złota Świątynia zbudowana jest  na małej wysepce, pośrodku zbiornika – zwanego amrit-sar (Nektarowe jezioro). Z lądem łączy ją marmurowa grobla. To najważniejsze miejsce duchowe Sikhów. Miejsce Boga takiego jak kto sobie go wyobraża. W 1604 roku GURU ARJAN umieścił tam kopie ADI GRANTH/uznawany przez Sikhow jako ostatni i wieczny w całej ich linii 10 „człowieczych guru”/w Harmandir Sahib.

Sikhowie byli zawsze prześladowani przez sąsiadów i mieli burzliwą historię. Ataki Afganów i Mongołów niszczyły dorobek pokoleń. Nazwa Złota Świątynia/Golden temple/ została nadana  w 1830, kiedy to Maharadza Ranjit Singh pokrył  miedziany dach świątyni złotem:

Miejsce to stało się centrum wielu ruchów niepodległościowych. W latach 80-tych XX w. doszło do apogeum prześladowań Sikhów  ze strony  ówczesnego rządu. Premier Indira Gandhi w 1984 r. wysłała armie, gdzie pod niewinnie brzmiącym kryptonimem ” Blue Star”. Przeprowadzono krwawą  operację w której zginęło  wielu obywateli i żołnierzy. Ci ostatni dezerterowali z armii hinduskiej  i wracali  by bronić Penjabu.  Ze świątyni uczyniono twierdzę. Skutkiem tego konfliktu Premier Indira Gandhi  została zabita przez członków swojej osobistej ochrony, której większość stanowili wszak Sikhowie.

Wrota świątyni otwarte są  na cztery strony świata  co symbolizuje pełną tolerancję w podejściu do wszystkich wyznań i różnic kastowych. Te ostatnie wszak kojarzą się nam z Indiami nieodparcie. Świątynia jest jedną z największych kuchni świata – wydaje się tu nawet kilkaset tysięcy posiłków dziennie. Wszystko po to aby uszanować tradycyjną sikhijską gościnność. Obiekt wpisany jest  na światowej liście dziedzictwa UNESCO.

Więcej fotek  na naszej mapie Google ilustrującej zasięg akcji: „Logo Niedar travel the world” naciśnij odpowiedni klawisz w górnym poziomym menu strony.

Tym którzy czują  niedosyt albo chcieliby ujrzeć relację ze Złotej Świątyni i okolic  proponujemy dwa filmiki. Pierwszy  z przesympatyczną parą anglojęzycznych  przewodników: 

https://www.youtube.com/watch?v=0CwW_h1wZ3s

…i drugi w polskiej wersji czyli

„Przez Świat na fazie”  żywiołowo, bez cenzury między dwoma krajami, które poróżniła religia:

https://www.youtube.com/watch?v=0BdeoItL7a8

Dodaj komentarz