Logo Niedar w Legnicy – spotkanie z historią:

Wpisana w logo naszej wsi misja dydaktyczna strony niedary.pl,  przywiodła nas  tego lata  m.in. do Legnicy – rodzinnego miasta Tadeusza, który z perspektywy kanadyjskiego  Edmonton koordynuje działania międzynarodowego Teamu Ambasadorów Akcji „Logo Niedar Travel the World”. Tego lata ,Tadeusz  wraz  z Mariolą  odwiedzili  po latach jakże bliską im  – Legnicę  i wykonali tamże   kilka nowych  ciekawych  ujęć logo…   Za nim jednak przeniesiemy się do Legnicy…

Tytułem wprowadzenia:

Tak się złożyło iż w Niedarach  byliśmy zawodowo pochłonięci pomysłem takiego  dydaktycznego   zmodyfikowania Pocztu Królów Polski Jana Matejki, aby dziecko, które nie miało nawet  jeszcze pierwszej  lekcji historii,  potrafiło…. Porozkładane w bezładzie /  wszystkie 43 historyczne  postacie – portrety władców Polski/  – samodzielnie pogrupować … dynastiami –  poczynając od  Dynastii Piastów a kończąc na wybieranych w drodze wolnej elekcji władcach z okresu dynastii Wazów i Piastów:

Większość  z nas pytanych o ostatniego Piasta, zapewne bez wahania  wskaże  postać Kazimierza Wielkiego /patrz otwarte pudełko/  i w kontekście pocztu władców Polski jest to jak najbardziej prawidłowa odpowiedź… Zwykle jednak nie zdajemy sobie sprawy iż ostatni  Piastowski książę w istocie  dożył czasów europejskiej świetności … Habsburgów /sic!/….

I w tym momencie wracamy do Legnicy. Oto logo Niedar a w tle bryła Kościoła Świętego Jana:

Dzisiaj pozostawimy historię  tego obiektu i kierujemy się w stronę pewnej krypty:

Jeszcze zbliżenie  na tabliczkę  informacyjną i wszystko jest jasne !  Otóż okazuje się iż wcale nie tak daleko od Niedar znajduje się miejsce spoczynku ostatniego Księcia z Dynastii Piastów czyli  Jerzego  Wilhelma  Legnickiego – Księcia  legnicko-wołowsko-brzeskiego, który urodził  się 29 września 1660 w… Oławie:

Książę wychowany w duchu kalwinizmu mówił po polsku ale znał także niemiecki francuski, łacinę. Porozumiewał się po włosku i hiszpańsku. Uczył się wielu sztuk dworskich – retoryki, fechtunku filozofii oraz teologii. Jego życiową pasją stały się polowania. W 1672 ustanowił też Order Złotego Jelenia. Po złożeniu 14 III 1675 r hołdu lennego na dworze austriackiego Cesarza Leopolda,  książę Jerzy  przejął zwierzchnictwo ziem brzeskich, wołowskich i legnickich.

Niestety dobrze zapowiadające się rządy księcia przerwała jego nagła śmierć w wyniku choroby. Źródła podają tu  nieco sprzeczne wersje. Jedna z nich mówi iż książę zorganizował polowanie  dla uczczenia Św. Huberta na którym się przeziębił  a wcześniej niedoleczona  ospa doprowadziła do zgonu. Inna wersja mówi iż Książę  mocno przeziębiony podczas polowania zatrzymał się w Kościerzycach /wieś w okolicach Brzegu/ aby się ogrzać a w chacie były dzieci po przebytej ospie, od których Książę się zaraził i w efekcie po przewiezieniu na zamek w Brzegu zmarł  rankiem  21 listopada 1675 roku i datę tę należałoby uznać za graniczną w historii Dynastii Piastów.

 

Jeden komentarz

  • Anonim pisze:

    Hmm it seems like your website ate my first comment
    (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I submitted and say,
    I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog blogger but I’m still new
    to everything. Do you have any points for newbie blog writers?
    I’d certainly appreciate it.

Dodaj komentarz