Logo Niedar w…  Massachusetts.

Jeszcze parę tygodni temu fotografowane w australijskim raju serferów u wybrzeży Oceanu Indyjskiego , dzisiaj logo naszej wsi  pojawiło się w kolejnym szóstym już –   stanie USA. Zdobycie trzech z nich zawdzięczamy Wesleyowi rodowitemu Amerykaninowi pochodzącemu  z małego miasta wielkich rzeczy. Od dzisiaj flagowy dorobek stanowy zostaje powiększony o flagę  stanu Massachusetts a znajdujemy się w stolicy tego stanu  czyli w Bostonie, po którym oprowadzi nas Amerykański Ambasador akcji Logo Niedar podróżuje.

Boston to ok.  694 tys. mieszkańców /2018/ i jest  nie tylko  jednym z najstarszych miast w USA założonym w 1630 roku, ale ma istotny wkład historyczny  w  kształtowanie się  Stanów Zjednoczonych. Wszak u kolebki historii USA jednym z  kamieni milowych była słynna „Bostońska Herbatka”, która dała początek  amerykańskiej rewolucji. W  1773 r. mieszkańcy Bostonu zatopili transport ponad 340 skrzyń herbaty, protestując w ten sposób przeciw  cłom nałożonym przez parlament brytyjski.

 

Boston ze względu na położenie, jest ważnym portem atlantyckim. Na szlaku wodnym znajdują się specjalne boje sygnalizujące obecność …  wielorybów, które mają  tutaj jedno ze swoich największych na świecie żerowisk sic ! Z portu organizowane są turystyczne foto – polowania   na te największe ssaki. Marketingowym dość popularnym hasłem stosowanym przez organizatorów   jest obietnica: „  Jeśli wypłyniesz z nami i nie zobaczysz przynajmniej jednego   wieloryba to my zwrócimy należność za bilet”.

Skoro jesteśmy już nad Charles River nad którą leży Boston,  to już  czas najwyższy  na prezentację logo. Oto jesteśmy na nabrzeżu przy którym funkcjonuje szkółka żeglarska. Więcej fotek z tego miejsca, na naszej mapie Google:

W tle po przeciwnej stronie rzeki widoczny jest najwyższy w Bostonie 62 piętrowy budynek New Hancock  o wysokości 240 metrów.  Jego sława tyle o ile wiąże się z rekordową wysokością. Wieżowiec  w urbanistycznej historii miasta zasłynął jako obciążony istotnymi wadami konstrukcyjnymi. Obawiano się nawet iż może on runąć pod wpływem podmuchów wiatru. Na chodnik spadały z budowli ogromne tafle szkła  a sama konstrukcja na 58 piętrze  jest specjalnie balansowana dwoma 300/tu tonowymi ciężarami stabilizującymi konstrukcję na zasadzie żyroskopu.

Boston to ważne centrum akademickie. To tutaj powstał  najstarszy w USA  Uniwersytet założony w 1636 roku Harvard na przedmieściu Cambridge, oraz uczelnia techniczna: Massachusetts Institiute of Technology/MIT/.  W Bostonie funkcjonuje  największa na świecie biblioteka uniwersytecka !  Siedziba władz ,municypalnych,  niczym budowla sakralna zwieńczona jest kopułą pokrytą płatkami 23-karatowego złota !

Największą  grupę  etniczną  w Bostonie stanowią   Irlandczycy – 15.5%. Dla porównania Polaków mieszka tam zaledwie  2.4 % populacji miasta. Skoro co piąty mieszkaniec Bostonu ma irlandzkie korzenie to nic dziwnego iż właśnie tutaj odbywa się najstarsza w USA parada z okazji „Dnia św. Patryka”. W kwietniu,  od ponad stu lat,  w Bostonie spotykają się biegacze na słynnym Bostońskim Maratonie Tu wreszcie znajduje się najstarsza restauracja Ameryki, w której bywali prezydenci  Stanów Zjednoczonych i wiele światowych  gwiazd srebrnego ekranu. …. ale Wesley z logo Niedar  wiedzie nas w niewielki zaułek Bostonu:

czyli do pączkarni  Linda`s Doughnuts. Nasz przewodnik twierdzi a bynajmniej nie jest on osamotniony w swojej opinii, iż w tym miejscu dają najlepsze pączki nie tylko w Bostonie ale w całym USA ?

Mamy nadzieję iż nadejdzie taki czas, że będziemy Wesleya gościć w Niedarach i we wrocławskim rynku. Po drodze spróbujemy wystartować w tym pączkowym rankingu z naszą rodzimą produkcją.

Dodaj komentarz