Logo w najdłuższej na Bałkanach kolejce linowej:

Już po raz czwarty, Lauresha  – rodowita kosovianka mgr chemii – absolwentka uniwersytetu w Prisztinie – obecnie pracująca naukowo po drugiej stronie Atlantyku  na Uniwersytecie Alberty w Edmonton /  Kanada/  – w ramach akcji:  Logo Niedar travel the Word”  zabrała ze sobą przypinkę 5 lecia z logo Niedar w bardzo ciekawą  podróż do stolicy Albanii a konkretnie na jej wschodnie przedmieścia…

Tytułem wprowadzenia:

…. cofnijmy się nieco w czasie. Otóż w roku 1996 na wschód od stolicy Albanii, na powierzchni ok 300  km² okalających dwie góry: Mali i Dajtit –   został  utworzony: Dajti Mountain National Park.

Na terenie parku znajdują się jaskinie, kamienny most z czasów osmańskich. Napotkać tu można niedźwiedzie brunatne a także wilka odmiany euroazjatyckiej.

My jednak udajemy się w nietypową podróż tzw. Dajti Expressem czyli najdłuższą na całych Bałkanach – koleją linową:

Liny po których poruszają się przeszklone wagoniki,    rozpięte są na długości 4 670 metrów a różnica wzniesień pionowych na tym dystansie  wynosi 812 metrów !

Z ciekawości i na marginesie porównajmy:

Nasza dwuodcinkowa kolej linowa  na Kasprowy Wierch, którą notabene logo Niedar nie miało okazji  jeszcze podróżować –   zatrzymuje się na wysokości 1959 m n.p.m., tj.  26 metrów poniżej wierzchołka Kasprowego Wierchu. Tatrzańskim wagonikom jest: więc  „bardziej pod górę”    Odcinki liczą odpowiednio: pierwszy:  1957 m  a drugi 2296 m.  Łączna długość trasy jest więc   ok 200 metrów  krótsza, bowiem liczy dokładnie 4252,81 m Jest więc co podziwiać a przede wszystkim ujrzeć stolicę  Albanii z jakże unikalnej perspektywy:

Jeśli czujesz niedosyt i chcesz ujrzeć więcej zdjęć z tego miejsca – zapraszamy na mapę Gogle z podróżami logo Niedar gdzie  po kliknięciu w flagę wpiętą w park ujrzysz nie tylko fotki z logo ale kilka innych.

Jeżeli interesuje Cię filmowa relacja z przejazdu kolejką a dodatkowo widoki kolejki z drona, unikalny panoramiczny widok na zbocza górskie opadające w stronę Tirany oglądany z poziomu specjalnej karuzelowej podłogi drink baru – restauracji… czy wreszcie obejrzeć ciekawe tarasowe pole do mini golfa  to kliknij w poniższy link:

https://www.youtube.com/watch?v=FlkpgLpLuGg


Hi Lauresha !

Serdecznie dziękujemy za fotki które przybliżyły nam Albanię  do …. Niedar 🙂 

Hi Lauresha!

Thank you for the photos that brought us Albania closer to …. Niedar 🙂

 

 

Jeden komentarz

  • Lauresha Kepuska pisze:

    Hi Jerzy, thanks for publishing the article. It was a pleasure for me to take part in action ”Niedar logo travels the world”.

    Greetings,
    Lauresha

Dodaj komentarz