Logo Niedar w Nowym Brunszwiku.

Nowy Brunszwik to największa z trzech nadmorskich a  już kolejna 6/ta prowincja Kanady/po prowincjach: Alberta, Saskatchewan, Quebeck, Ontario,  Kolumbia Brytyjska/ na obszarze której zostało sfotografowane logo Niedar ! Naszą kolekcję flagową powiększają dziś barwy kanadyjskiej prowincji Nowy Brunszwik:

Tak nawiasem w tym momencie  w naszych statystykach, Kanada zrównała się ze Stanami Zjednoczonymi pod względem ujęć logo, które zostało wcześniej zatrzymane w kadrze na terenie  dokładnie  6/ciu stanów USA. Ten rezultat  zawdzięczamy Perrine z Reims /Francja/:

Przypomnę,  po ukończeniu studiów  na Uniwersytecie w Tulonie, Perrine,  podjęła kolejne studia z limnologii na Uniwersytecie Alberty w Kanadzie w laboratorium Profesora Grega Gossa z którego to laboratorium wywodzą się znani  nam nasi ambasadorowie: Wesley, Erik, Gavin, których przy okazji pozdrawiamy serdecznie ?

Perrine  sfotografowała Logo Niedar wyświetlone  na ekranie smartfona w nadmorskiej miejscowości Saint Andrews. Jest to pierwsza fotka z logo na którym widać wybrzeże akurat …. w trakcie odpływu:

  Saint Andrews  jest uznawane za  narodowy  zabytek  Kanady, ponieważ zachowało się tu sporo elementów XVIII-wiecznej brytyjskiej osady kolonialnej.

Garść ciekawostek:

Do najbliższego przejścia granicznego z USA dzieli nas odległość plus minus Niedary – Wrocław.

50% mieszkańców miasta urodziło się w Irlandii, podczas kiedy ogólnie  ok.  1/3 obywateli  całej prowincji posługuje się językiem… francuskim jako dominującym.

Swoją nazwę miasto zawdzięcza  francuskiemu  misjonarzowi, który wylądował tu w Dniu Świętego Andrzeja.

We wschodniej części miasta zlokalizowany  jest tzw. midden, czyli ogromny stos muszli i niestety także śmieci, które gromadzone są w tym miejscu przez rdzenną ludność od… ok 2000 lat. Miejsce to uznawane jest  za prowincjonalne dziedzictwo.

Ulice nazywane są na cześć byłych gubernatorów a  nazwy prostopadłych  do nich  13/tu   przecznic  nazwanych  dla odmiany na  cześć dzieci Jerzego III

Już pod koniec XIX w zaczęli tu przyjeżdżać mieszkańcy nie tylko kanadyjskiego Montrealu ale i amerykańskiego Bostonu pragnących znaleźć tutaj letni odsap od upałów – bowiem średnia temperatura lata to zaledwie 23 st. C.

Perrine wykonała dla nas fotkę  w pobliżu starej latarni morskiej, której stalowa konstrukcja była obita drewnianymi deskami.

Obecnie działająca latarnia, zaznaczona na mapie Google,  posadowiona jest na dnie zatoki …. 75 metrów od brzegu i wystaje nad poziom morza jedynie na wysokość  7 metrów, skąd  emituje czerwone światło, którego co 4 sek. pulsację  widać z odległości nawet 8 km.

Inne fotki z tego miejsca zaznaczone flagą Niedar, do obejrzenia  na mapie Google z podróżami logo Niedar.

Specjalne podziękowania ślemy za wielką wodę  dla  Perrine. Obecny czas nie sprzyja podróżom,  ale miejmy nadzieję iż nadejdzie jeszcze czas i okazja do tego aby spotkać się nie tylko ponownie  we Wrocławiu ale również i w Niedarach:

4 komentarze

 • Perrine pisze:

  Quel honneur de participer au voyage du logo Niedar !
  Je suis heureuse de pouvoir représenter pour la première fois le Nouveau-Brunswick.
  Merci à toute l’équipe pour leur travail, et un grand merci à mon ami Tad pour m’avoir fait découvrir Niedar ?
  À bientôt pour d’autres photos.

  Na Zdrowie!

  • Zbigniew pisze:

   Perrine. Greetings from Wrocław – I invite you again. There will be an opportunity to visit Niedary. Zibi

  • Cher Perrin!
   L’honneur de vous connaître est de notre côté. La joie de vivre qui émane de vous nous fait nous sentir positifs. Nous croyons que nous atteindrons l’objectif fixé ensemble. Et en attendant, le moment viendra où nous nous rencontrerons … et sachez que nous vivons à Niedary sur la rue Heureux 🙂
   votre santé
   Jerzy/George

 • Ten wpis robi wielkie wrażenie, swooją lekkością wprawia w osłupienie, Chciałbym tak Jak ty frazować piękne zdania przyjmij najszczersze gesty wielkiego uznania.

Dodaj komentarz