Logo Niedar w Portugalii !

Kilka dni temu sfotografowaliśmy logo Niedar przy słynnym moście Bosforskim w Turcji a już dzisiaj ląduje ono na zupełnie przeciwnym krańcu Europy  – po raz pierwszy w Portugalii !

Tytułem wprowadzenia kilku ciekawostek ogólnych:

Czy wiesz, że stolicą światowej potęgi w produkcji korka czyli Portugali w latach 1808- 1821 było …. Rio De Janeiro ? W Brazylii schroniła się wówczas rodzina królewska przed inwazją wojsk napoleońskich. W Portugalii z korka robi się wszystko szkatułki, pudełka, naczynia torebki, portfele a nawet biżuterię. Tu znajduje się najdalej wysunięty na zachód punkt lądu stałego Europy – Przylądek Roca – ale tam póki co z naszym logo nie dotarliśmy, bowiem celem podróży było jedno z najsłynniejszych miast Europy czyli Porto położone u ujścia rzeki Duero do Oceanu Atlantyckiego. Rzeka ta słynnie z unikalnych winnic znajdujących się na jej brzegach. Najstarsze z nich z regionu Alto Duero zostały wpisane na listę Światowego dziedzictwa UNESCO.

Wielu turystów przyjeżdża tu m.in. dla słynnego wina portwein czyli porto kojarzącego się najczęściej z ciemnoczerwoną odmianą bardzo słodką i bardzo mocną – porto bowiem wzmacnianie jest …spirytusem do ok 20%. ale odmian tego trunku a tym samym opcji kolorystycznych, smakowych i o różnej zawartości cukru trafisz tu bez liku.

Jednym z architektonicznych symboli Porto jest spinający Duero dwupoziomowy Most Dom Luis I zbudowany w 1886 roku przez Teophila Seyriga, wychowanka słynnego francuskiego konstruktora G. Eiffela:

Na wyższym pokładzie funkcjonują ścieżki dla pieszych i jeżdżą tędy wagoniki….metra /sic!/Po dolnym odbywa się także ruch pieszy oraz tradycyjny samochodowy.

Tu unikalny widok z mostu Dom Luis I na most Ponte da Arrábida – ostatni most na Duero za którym rzeka ta wpada już do Atlantyku. Most ten w roku oddania do użytku / 1963 r/ był największą na świecie konstrukcją łukową – rozpiętość łuku – 270 metrów. Wysokość nad lustrem wody 70 metrów

Na plażach wokół Porto natkniesz się na ogromne atlantyckie fale o temperaturze zwykle ok 20 st. C.. a więc termicznie porównywalnie z naszym Bałtykiem. Dodatkowa atrakcja to sięgające 40 metrów w głąb lądu przypływy i odpływy.

Wracamy jednak do centrum Porto:
Oto Ribeira słynna /acz w historii nie zawsze cisząca się dobrą sławą / dzielnica Porto dziś prawdziwa mekka turystów – wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Hamburgery wymyślili rzymianie, urozmaicili Portugalczycy a rozsławili na cały świat dopiero Amerykanie 😊 Tu kupisz słynną mięsną bombę kaloryczną – Franceshinę za 3 – 4 euro w której skład wchodzą kotlet, szynka i kiełbasa koniecznie z różnych mięs umieszczone między dwoma warstwami pieczywa polane roztopionym żółtym serem a w zwieńczeniu pojawia się jeszcze jajko sadzone. Całość bywa podlana sosem piwnym:

Napiwki niekonieczne – kelnerzy zarabiają normalne stawki. Uwaga !Jeśli dosalasz lub dosypujesz pieprzu do potrawy to ściągasz nie siebie gniew samego szefa kuchni

Azulejos bardzo charakterystyczny element architektoniczny
Białe kafelki z namalowana mozaiką lub obrazem. Spotkasz je na fasadach kościołów, urzędów budynków w tym nawet tych współczesnych.

Kościół Chapel Of Souls

W Porto Azulejos sa przeważnie koloru niebieskiego. mozaika lub namalowany obraz.

ale spotkać można je także na ogromnych głazach:

Mamy nadzieję iż logo jeszcze nie raz odwiedzi nie tylko Porto ale np. Algarve czy San Nazare  w najbardziej emocjonującym  czasie dla surferów i publiczności – klknij w link poniżej aby ujrzeć jak człowiek potrafi sobie radzić z najgroźniejszymi żywiołami:

https://www.youtube.com/watch?v=Ftok14M5p8g

 

 

 

 

 

Leave a Comment