Logo Niedar w stolicy Urugwaju !

To już 79/te państwo.  Na obszarze którego. Sfotografowane zostało logo Niedar ! W stolicy Urugwaju – Montevideo. Logo Niedariańskiego Klubu Seniora.  Uwiecznił  Tadeusz Plesowicz.  Laureat Niedariańskiego Storczyka 2023.  Chociaż Senior,  to w dalszym ciągu pracownik kanadyjskiego  Uniwersytetu Alberty  Edmonton. Nieoceniony kreator wielonarodowościowego 38/ośmio osobowego międzynarodowego   Teamu Ambasadorów Akcji: Logo Niedar Travel the World. Dość powiedzieć iż ten jedyny w swoim rodzaju Zespół  włada   18/toma językami swoich ojczyzn !  Wielu z nich to wybitni naukowcy z różnych dziedzin biologii,  ekologii, paleontologii….

Ad Rem:  Tadeusz wzbogaca poczet flagowy naszej akcji o barwy narodowe Urugwaju. Flaga tego Państwa  powstała  z inspiracji flagami: USA oraz Argentyny:

Nie każdy wie, iż Urugwaj …To zasadniczo:

Kraj …bez nazwy !

Urugwaj to wszak… nazwa tamtejszej granicznej  rzeki. Pełna nazwa państwa  to:   Republica Oriental del Uruguay, co oznacza „Republika na wschód od rzeki Uruguay”…. a więc nie Urugwaj w rzeczy samej 😊

Ten mały kraj wciśnięty geograficznie między potężnych sąsiadów: Brazylię i Argentynę. Najczęściej kojarzony jest z piłką nożną. Tu odbyły się wszak I Mistrzostwa świata w tej dyscyplinie  /1930 r./! Mówi się iż piłka nożna w Urugwaju to nie kwestia życia i śmierci ….to coś, zdecydowanie  bardziej poważnego ! Kraj rozsławiły także:  Natalii  Oreiro i…. napój yerba mate. Hymn narodowy Urugwaju  ma najdłuższą linię melodyczną ze wszystkich hymnów państwowych na świecie !

Znajdujemy się oto na najbardziej znanym placu stolicy czyli Plaza Independencia:

Architektonicznie dominuje tu – na fotce niewidoczny.  Monumentalny pomnik  bohatera narodowego, Jose Artigasa, na koniu. W Montevideo znajduje się jedno z urbanistycznie  najpiękniejszych na kontynencie lotnisk !  Aby zdobyć urugwajski paszport wystarczy rezydować tu  nieprzerwanie  przez 3 lata /dotyczy małżeństw/ lub 5 lat /single/. Urugwaj to wielonarodowościowy a tym samym kulturowy tygiel …w którym brakuje…. rdzennych mieszkańców sic !  Kraj wielkich swobód w którym obowiązuje zasada rób co chcesz ale tak aby nie przeszkadzać innym. Na arenie międzynarodowej kraj zasłynął legalizacją małżeństw tej samej płci 2013 r. Jest to pierwsze państwo na świecie, które zezwoliło na uprawę marihuany na użytek własny. Państwo ma charakter wybitnie świecki- chociaż nie brakuje tu kościołów! Legalna jest prostytucja… a święta Bożego Narodzenia wypadające  w środku lata to dla wielu Urugwajczyków   czas plażowania i grillowania.

Montevideo to nie tylko najbardziej na południe położoną  stolicą obu Ameryk. Miejsce to uznawane jest za najdroższą stolicę Ameryki Południowej – jeśli chodzi o koszty  utrzymania.  Przykładowo chleb kosztuje tu nawet  20 zł. Litr benzyny  8 zł…

Na koniec zagadka. Jaki to sklep ?

Oczywiście urugwajska – żabka 😊

Dodaj komentarz