Logo Niedar w Stonehenge !

Cóż za wspaniała kumulacja   zdarzeń ! Aktualnie relacjonujemy nasz kolejny IV/ty   Niedariański Rajd szlakiem  Kurhanów ….  kultowego miejsca pochówku sprzed 3 500 lat  a przed nami już jutro przesilenie letnie a więc dzień w którym wiele światowych  środków masowego przekazu będzie mówić pisać o najsłynniejszej budowli megalitycznej w Europie czyli o wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO  kamiennym kręgu Stonehange –  starszym  miejscu pochówku i prehistorycznych kultów mieszkańców dzisiejszych wysp brytyjskich bowiem datowany na 3100 p.n.e.

Aby zobaczyć  jutrzejszy wschód słońca w  Stonehange;   wybierają się tamże już dziś  tysiące ludzi ….a nasze logo już tam trafiło – dzięki naszym Ambasadorom Ani z Braniewa i Paulo z Portugali:

 

Niedariańskie kurhany pozdrawiają megality z Stonehange chciałoby się zakrzyknąć 😊

 

Przesilenie letnie  oznacza moment w którym kula ziemska  a konkretnie jej oś jest wychylona najbliżej w stronę słońca. Dla nas oznacza to też najdłuższy dzień w roku lub …najkrótszą  noc – jak kto woli.  Słońce dochodzi do zwrotnika raka zaczyna się astronomiczne lato ! Ten dzień w kalendarzu jest ruchomy i dla półkuli północnej jest to 20 lub 21 czerwca. W Polsce w rejonie Jastrzębiej Góry trwa ok 17 godzin i 20 minut podczas kiedy na drugim krańcu polskim potrwa tylko 16 godzin i 12 minut. Kamienny Krąg Stonehange posiada na świecie kilka replik nawet oryginalnej wielkości !

W internecie można znaleźć wiele relacji  opisów i filmików  nakręconych w   Stonhange w tym jednym niepowtarzalnym dniu:

https://www.youtube.com/watch?v=DGdZYHQFKTY

https://www.youtube.com/watch?v=43Es4Vxms-U

 

 

 

Leave a Comment